Zájem o Coffee Lake nakonec stoupl, šest jader se Intelu vyplatilo
Od konce loňského léta sledujeme statistiky největšího německého prodejce hardwaru, společnosti Mindfactory. Údaje uspořádané v grafu umožňují vyčíst nejen to, který výrobce má jaký podíl a kolik prodal, ale umožňují sledovat i vývoj zájmu o jednotlivé modely:
Zatímco do konce listopadu rostla poptávka po hardwaru AMD, zatímco Coffee Lake, ležící přes dva měsíce na trhu, nechával uživatele celkem chladné, v prosinci se situace otočila. Prodeje - zvlášť top modelu Core i7-8700K (bledě modrá) stouply skokově na téměř čtyřnásobek. Proč zrovna tento model, proč právě v prosinci a proč právě o tolik, je dost těžké vysvětlit. Možná trvalo déle, než se existence nového šestijádra Intelu dostala do povědomí, možná už uživatelé začali vnímat i prostý fakt, že Coffee Lake je novinka, kdežto nejvyšší modely Ryzenu už nejsou ta nejžhavější novinka.
Je pravdou, že Ryzeny 7 1000 leží na pultech již bezmála rok a stejně tak je pravda, že zhruba za dva měsíce je AMD nahradí 12nm Ryzeny 7 2000, které nabídnou přinejmenším o 200 MHz vyšší takty a tedy nějaké to procento výkonu navíc, případně zajímavější poměr spotřeba / výkon.
Vliv patrně bude mít hlavně doba na trhu, protože později vydané Ryzeny 5 a Ryzeny 3 se prodávají stále stejně dobře a přes výrazné posílení Coffee-Lakeových Core i5 nijak silně neztrácejí. Přesto, že v posledních dvou měsících celkové objemy prodejů AMD klesly a celkové objemy prodejů Intelu stouply, stále zůstává první generace (Ry)Zenu silnější než Coffee Lake. Na celkovém výsledku Intelu se totiž stále velkou měrou podepisují modely z architektonických řad Kaby Lake a Skylake, bez jejichž započtení je nabídka Intelu postavená čistě na Coffee Lake o symbolické procento slabší než nabídka postavená na první generaci Ryzenu. To se ale může změnit a patrně i změní.
Na zastavení nebo zvrácení tohoto trendu mohou mít vliv dvě události:
Za prvé to bude vydání desktopového APU Raven Ridge v polovině února. Pokud máte na paměti, že celé stávající portfolio Ryzenů pro socket AM4 nemá integrované GPU a přesto ještě drží krok s celým portfoliem Coffee Lake, ze kterého mají integrované GPU všechny modely, nelze stávající situaci chápat jinak než jako malý zázrak. Na druhou stranu je třeba uznat, že většina zákazníků, která využívá integrovanou grafiku, kupuje přes OEM kanál, který v této statistice není podchycen. Raven Ridge pro AM4 tedy bude první Ryzen pro desktop s integrovaným GPU.
Za druhé to bude vydání Zen+ alias 12nm Zen alias Ryzen 2000. Nedávno jsme vás informovali o tom, že vzorky Ryzenu 5 2600 běží o 200 MHz výš než Ryzeny 5 1600, což dává potenciál o více než šest procent ve vícevláknové zátěži a o necelých šest procent při jednojádrové zátěži. Pokud by se AMD podařilo přidat ještě o 100 MHz výš, pak by posun byl 8-9 %. To jen pro ilustraci možností.
Pro úplnost lze zmínit ještě jeden faktor a to bezpečnostní hrozby Spectre a Meltdown, respektive určité poklesy výkonu s nimi spojené. Zatím ale nic nenasvědčuje, že by prodeje hardwaru od společnosti Intel mohly citelněji ovlivnit.