Zakladatel ARM: Akvizice Nvidií by nebyla v nejlepším zájmu ARM
Historie ARM se váže ke společnosti Acorn Computers, kterou roku 1978 založili Hermann Hauser a Chris Curry (menší podíl měl též Andy Hopper). O pět let později, v roce 1983, byla poprvé použita zkratka ARM, která znamenala Acorn RISC Machine. Sedm let poté došlo na společný podnik s Applem a VLSI. Zkratka ARM zůstala, ale význam se změnil na Advanced RISC Machines Ltd. Kdybyste tedy hledali, kdo založil „ARM“, můžete najít dva seznamy jmen. Zatímco u vzniku původního ARM stála jmenovaná dvojice, původně inženýři, (delší) seznam jmen u společného podniku s Apple a VLSI uvádí už spíše byznysmeny.
Tolik ke krátkému úvodu do situace, abyste tušili, kam Hermanna Hausera „strčit“. V krátkém rozhovoru ve článku BBC nazvaném „ARM sale to Nvidia would be a disaster“ vyjádřil Hauser obavy o společnost v případě, že dojde k akvizici (čistě) ze strany Nvidie:
„Jedním ze základních předpokladů pro fungování obchodního modelu ARM je, že může prodávat každému. Na Softbank bylo spásné, že nešlo o společnost vyrábějící čipy, což zachovalo ARM neutralitu. Pokud se stane součástí nVidie, většina licencujících zákazníků budou konkurenti Nvidie a budou se samozřejmě poohlížet po alternativách.“ |
Hauser původně (v roce 2016) vůbec nechtěl ARM prodat, ale s odstupem času vzal Softbank na milost. Jednak proto, že - jak nyní popisuje - mohla díky svému postavení zachovat obchodní model firmy a jednak proto, že dodržela všechny sliby o (z tehdejšího pohledu) budoucího fungování.
Jak ukázaly události posledních dnů, akvizice ze strany Nvidie, o které se poslední dva týdny hovořilo téměř jako o hotově věci, má i alternativu v podobě možného konzorcia více menších vlastníků za účasti Samsungu a dalších značek - ať už z oboru výroby ARM čipů nebo firem podobného ražení jako je samotná ARM, tedy dodavatelů technologií. Samotný Samsung ale vlastní účast na této transakci popřel.