Zalman ZM-T3: má smysl laciná skříň?
Kapitoly článků
Cena skříně zhruba bez dvacky 6 stovek a její papírové možnosti mě zaujaly natolik, že jsem po skříni sáhl. Mělo se jednat o relativně nenáročné PC, převážně na internet, kancelář a filmy, takže jedním z požadavků byl větší pevný disk, protože už ale i v tomto případě došlo k namlsání SSDčkem, byla sem pořízena standardní stodvacítka Kingston, tedy to nejlevnější, co se dá ve 120GB kategorii sehnat (jak jistě víte, už to není, co bývalo, dnes je to i výkonem low-end, ale pořád je to SSD a pořád je to na systém svižnější než jakýkoli pevný disk, mimochodem dnes koukám, že se v nabídce objevil ještě o pár šušňů levnější Transcend SSD340 s kapacitou 128 GB, kdyby byl v nabídce před pár dny, asi bych po něm cvičmo sáhl, tím spíš, když vím o Kingstonech V300 to, co už vím).
Už když jsem nesl celou krabici s nevybalenou skříní uvnitř, nemohl jsem si nevšimnout malé hmotnosti. Neslo se to opravdu snadno. Schválně jsem to po vybalení s veškerým materiálem, který pak může být ve finále součástí skříně, dal na kuchyňskou váhu.
Lehce pod 3,3 kg. To po naskládání komponent dovnitř nabyde nejspíš o víc jak sto procent ;-). Dlužno říci, že ta nízká hmotnost jde na vrub skutečně tenkým plechům. Tak tenkým, že jsem k tomu až malinko neměl důvěru (šuplera říkala, že půl milimetru i s lakem, víc určitě ne). Nicméně jejich nikoli ploché tvarování zajišťuje, že se to nekroutí. Už je to od výroby zkrouceno dost.
Ono to tvarování má ještě jeden efekt, ale k tomu dojeme. Základem tedy je, že jde o skříň typu Mini-Tower pro micro-ATX desku či mini-ITX desku, papírové rozměry skříně jsou 18,9 × 42,75 × 36,4 [mm] a zdroj (standardní ATX) se montuje na spodek skříně (s dvojí možnou orientací, tedy klasický velký větrák může směřovat dovnitř skříně, nebo ven, tedy do spodu).
Do pravé bočnice lze nainstalovat dva 12cm větráky, plus je zde přišpendlena plastová síťka hrající roli prachového filtru (pro ty největší chuchvalce prachu). Levá bočnice je neprodyšná. Odnímatelnost obou bočnic zjednodušují ručně povolitelné/zašroubovatelné šroubky.
Součástí balení je 16 tzv. „hrubých“ šroubků a 19 tzv. „jemných“ (podle závitu), obě sady jsou též potaženy černou barvou, aby to bylo víc cool (ve finále do skříně stejně nevidíte, takže je to jedno ;-). Dále čtyři tzv. „hermafroditní“ šroubky pro montáž základní desky (další jsou našroubovány už uvnitř skříně), dvě náhradní samolepicí nožičky, cosi jako manuál a pětice stahovacích pásků naprosto otřesné kvality, které není problém při větším než malém zatažení urvat (zničil jsem takto čtyři z pěti, když jsem potřeboval přitáhnout kabely). Kromě toho pět je pro slušnější vyvázání stejně málo, i kdyby náhodou držely.
Mimochodem ty gumové nožičky mě také dost zklamaly. Celkem ochotně zanechávají na povrchu šmouhy a jde to blbě dolů.
Stopy na bílém povrchu od gumových nožiček skříně Zalman ZM-T3