Na samém dně mainstreamu: jak si vede Zalman ZM400-LE?
Kapitoly článků
Podle přehledu je výrobcem modelu Zalman ZM400-LE ve skutečnosti Hui Cheng Electronic Technology, což je firma, kterou jsem doteď neznal, ovšem mám teď jisté podezření, že vyrábí i pro LC Power (nebo s nimi má něco společného). Tento kus je k mému překvapení na trhu pouze nějaký rok. Pokud bych měl dát na předsudky, nečekám od něj nic zajímavého. Za tu dobu totiž nijak nezlevňoval (že by snad byl ve výprodeji nebo něco takového), levný byl od začátku. Jelikož výrobce bude dost těžko něco dotovat, obávám se, že máme trochu naznačen směr, kam se dnes budeme ubírat… S cenou něco přes 600 Kč se dostáváme na samou hranici mainstreamu dle mého dělení (1,5-2,99 Kč/W).
Balení, vnější provedení
Balení sestává z úhledné krabice, která neurazí. Uvnitř je zdroj zabalený v bublinkovém pytlíku, napájecí kabel, šroubky a pět stahovacích pásků navíc. Dobrá věcička pro vyvázání kabelů, přitom to přidat stojí halíř, to mohu rozhodně ocenit půlbodíkem (pokud zdroj projde samozřejmě (:).
Kdo by chtěl do zdroje zajít na návštěvu, bez rizika ztráty záruky to asi nepůjde, s ohledem na pečeť na jednom ze šroubků. Pokud se podíváme na štítek s údaji, zde je první náznak toho, že něco nehraje. Kdo má ostříží zrak si toho všimne, kdo ne, ten se dozví později. ;-) (Fakt, že zdroj nemá certifikaci 80 PLUS, to není.) Dělení výkonu není nijak zvláštní, na 400W zdroj, stále běžnější pouhé 0,3 A na větvi -12 V a také jen 2 A na +5 V SB.
Použité vodiče jsou 18AWG k hlavním konektorům a vždy k prvnímu konektoru PCIe, SATA a molex. Ke druhému a dalším je to 20AWG, což aspoň u PCIe mohlo být lepší, ale holt katování kostů začíná brzy; z toho důvodu také není ani jeden svazek kabelů oflexován. Co se mi ovšem nelíbí je polepení několika vodičů zbytky nějaké nálepky a hlavně zbytky fixační "srajdy" přes Main ATX konektor. (Co to má být? Dostane se to pak mezi kontakty a vytvoří přechodový odpor…)
Konkrétně máme následující:
- Main ATX (20+4pin): 49 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 50 cm
- 2× PCIe (6pin): 50 cm a 64 cm
- 5× SATA: 1× 39 cm, 1× 44 cm, 1× 54 cm, 1× 59 cm, 1× 69 cm
- 2× peripheral molex: 1× 38 cm, × 54 cm
- 1× molex k disketové mechanice: 69 cm
Plech krytu zdroje má jeden milimetr a je jemně matně lakován na černo. Celkem se mi líbí zadní mřížka sestávající z běžných „včelích pláství“, které tentokráte ovšem opravdu připomínají reálné plástve: svým průměrem. Budou tak vzduchu klást menší odpor a navíc se použije celkově méně kovu. O prohánění vzduchu se stará ventilátor Ever Cool EFS-12E12H firmy Shenzen Dongweifeng Electronic Technology Corporation, Limited. O té slyším prvně v životě, větrák každopádně nabízí maximum 2500 ot./min.
Víc jsem nezjistil, web výrobce nefunguje, bůhví, jestli vůbec ještě ta firma existuje. Při výrobě aspoň použili do kluzného ložiska vazelínu místo oleje, ne sice moc, ale „lepší jak drátem do voka“…