Závěr, pár osobních poznámek
Kapitoly článků
Tolik má krátká návštěva jedné z velkých IT konferencí, každoročně pořádané na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Pokud vás nejen počítačová grafika a matematické problémy s ní spojené, ale třeba také související fyzika a další problémy, zajímají hlouběji, těžko si v našich končinách představit lepší akci, kde lze získat nejnovější informace. Člověk si zde uvědomí, že 3D není jen o hrách, 3D Marku, dohadech o optimalizacích ovladačů ATI/nVidia a neustálých paranoidních debat na téma věrnosti/vhodnosti/použitelnosti té či oné testovací metodiky, konkrétní hry či třeba věrnosti renderingu standardních úloh.
Konference přináší nejnovější poznatky, po kterých herní vývojáři, jejichž ruce jsou svázány investory a nutností provést vývoj rychle, levně a na dostupné/licencované technologii, spíše jen mlsně pokukují. K vidění jsou postupy, které se své praktické realizace dočkají často teprve za několik generací herních engine a 3D rozhraní jako OpenGL/Direct3D. Dává možnost oprostit se na pár dnů od reality a bádat ve vlastním světě, který patří v oblasti softwarového či matematického a fyzikálního inženýrství mezi špičku, stejně jako FAV.
Na úplný konec mi dovolte pár osobních poznámek:
- Na akademické půdě je fajn. Kdo kdy zažil FAVku, ten bezpochyby nezapomene. Univerzitní areál na Borech, který se před pár lety rozrostl o nové budovy FELu, je moderním pracovištěm jako dělaným pro takovéto konference. Jen tam přespolní mohou zabloudit ;-).
- Lidé z celého světa, co hlas, to zcela odlišný, často takřka nesrozumitelný anglický přízvuk a přitom žádné problémy v komunikaci. Je vidět, že když se sejdou rozumní inteligentní lidé, vždy se najde společná řeč (zde nad počítačovou grafikou a dalšími technologiemi), jen nevím, jestli bych soutěž o nejhorší angličtinu vyhrál já, nebo někteří účastníci ze vzdálenějších lokací :-).
- Speciálně pro fanATIky/nVidioty: lidé z nVidie jsou fajn, žádní arogantní polobozi, je s nimi rozumná a veselá řeč, ať již s českými kolegy, nebo se Simonem samotným.
- Není nic zábavnějšího, než když Igor Staněk rozmlouval s kýmsi z Indie o Tesla kartách, jeho kolega z české filiálky s dalšími lidmi, do toho přišel profesor Skala evidentně taktéž po rozhovorou s některým ze zahraničních účastníků, načež jsme se v této poté osiřelé čtveřici sešli u společné konverzace a já si teprve po pár vteřinách nahlas zadumal: Proč se tu bavíme anglicky?…
- Borská menza se naučila vařit (dokonce i Simon si pochutnal :-)!
Kdo ví, možná zase za rok u dalšího článku, tentokrát z 18. ročníku WSCG konference na FAV ZČU.
pozn: tímto končí česká verze článku, ve zbývající části je anglický originál rozhovoru.