Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Závěr

AMD64 logo
Po velkém zpoždění AMD konečně oficiálně představilo Athlony 64. I my jsme měli štěstí a dostal se nám ještě před uvedením jeden Athlon 64 FX-51 do rukou. Samozřejmě jsme ho otestovali jak jen nám čas dovolil a zjistili jsme několik velmi zajímavých věcí, o kterých se nikde moc nedočtete. A proč to? Protože jsme u nás asi zatím jediní, kdo uveřejňuje nějaké zkušenosti s prací se 64bitovými Windows XP pro AMD64 platformu!

Pokud pomineme výkon, tak výhoda 64bitových procesorů je hlavně ve faktu, že umožňuje použít více než 2 GB paměti pro všechny běžící aplikace na daném stroji. Když se nad touto výhodou zamyslíte, tak vám bude jasné, že pro normálního uživatele počítače je nyní zcela nepotřebná a ještě nějaký ten pátek bude, protože normální uživatel nemívá více než 2 GB paměti. Tato výhoda je zajímavá pro servery, ale o těch se nyní nebavíme, jelikož pro ně jsou určeny Opterony. Může být však zajímavá i pro nadupané pracovní stanice.

Jenomže pracovní stanice se mnohdy používají i se speciálním hardwarem, které vyvíjí menší firmy a ty zas nemívají hodně prostředků na vývoj ovladačů. To může vést k tomu, že než se objeví ovladače pro 64bitové Windows, bude to nějaký ten čas trvat a do té doby prostě nebudete moci využívat ani 64bitového operačního systému, ani 64bitových aplikací. A jak jsem ukázal, ten samý problém se dotýká některých aplikací, jelikož ty si také mohou instalovat ovladače, které pak pro svou práci bezpodmínečně potřebují.

Tím však nechci říci, že Athlony 64 (FX) jsou nepoužitelné, nebo něco takového, ale chci tím naznačit, že přechod na 64bitů není až tak hladký, jak se nám AMD snaží vsugerovat. Ano, je nesmysl si kupovat na běh 32bitových aplikací Itanium od Intelu, ale Opteron či Athlon 64 (FX) klidně můžete. Přechod u AMD64 platformy z 32bitů na 64 bitů je mnohem jednodušší, nežli přechod z IA32 (Pentia 4, Xeony) na IA64 (Itania), ale také není zcela bezbolestný.

A ještě bych se rád zastavil u výkonu 64bitové verze. Jak víme, tak například grafické ovladače jsou ve svých 32bitových verzích někdy až příliš optimalizované (ať už obecně, nebo pro konkrétní titul). Je velmi nepravděpodobné, že by grafické firmy měly takové prostředky, že by mohly stejně intenzivně optimalizovat i 64bitové ovladače. Může se tak stát, že výhodu, kterou Athlon 64 (FX) poskytuje v 64bitovém provozu „sežerou“ 64bitové ovladače. Na druhou stranu se však při dostatečné optimalizaci může stát, že díky 64bitovým ovladačům by mohly i 32bitové aplikace běhat pod 64bitovým operačním systémem mnohem rychleji.

Diskuse ke článku Athlon 64 3200+, FX-51 a naše zkušenosti s 64bitovými Windows XP

Neděle, 8 Srpen 2004 - 00:20 | Anonym | a co tak linux, chlapci...   ...
Středa, 24 Březen 2004 - 15:39 | Anonym | ou shit

Zobrazit diskusi