Závěrečné hodnocení AMD „Llano“
Kapitoly článků
Právě dočítáte část našeho souboru testů platformy AMD Fusion "Llano", po které už přijde hodnocení. Je tedy jasné, že si po GPU testech musíme zhodnotit tuto novinku jako celek. Než tak učiníme, si ale připomeňme všechny články, které u nás "Llano" prověřovaly, abyste si mohli dohledat ihned podrobnosti:
|
Výkon procesorové části APU "Llano" odpovídá jeho architektuře shodné s Athlony II, resp. Phenomy II. V našich testech se 2,9GHz model A8-3850 ukázal prakticky shodně výkonný s 2,9+GHz Phenomem II X4, takže zde se žádné okleštění ani navýšení výkonu nekonalo a pokud vám stačí dnes již mainstreamové čtyřjádrové CPU, je "Llano" dostatečnou a dobrou volbou.
Jeho nespornou a možná hlavní výhodou je, že jeho součástí je rovnou i velmi slušné GPU, konkrétně 400sp Radeon u vyššího modelu je velmi sympatický. Grafická část nabízí dostatečný výkon pro méně náročné hraní, plně fungující hardwarovou akceleraci videa, velmi nízký nárůst spotřeby po připojení druhého LCD a také podporu výstupů HDMI a DisplayPort. Marně přemýšlíme, jestli lze této kombinaci CPU+GPU v celkové ceně zhruba 2 700 Kč za vyšší model něco vytknout.
Platforma "Lynx" jako celek, tedy s čipsetem A75, přináší automaticky 6Gbit/s SATA porty, několik USB 3.0 konektorů, vždy jeden plnotučný PCI Express ×16 slot (pokud byste zatoužili po lepší grafice), nechybí ani PCI sběrnice a jsou podporovány až 8GB DDR3 moduly, takže ani levné desky s pouze dvěma DIMM sloty nejsou výrazným limitem. Spotřeba platformy "Llano" je v klidovém běhu parádní, pod 30W hranicí (se SSD a ve Windows 7) se nedostáváme běžně (nicméně i Sandy Bridge je v tomto parádní, spíše to tedy berte jako konstatování, že toto oba výrobci umí velmi slušně). Znatelně sice spotřeba vzroste při hardwarové akceleraci zejména H.264, ale stále se v absolutních číslech drží velmi nízko.
Chladit 100W APU malou hliníkovou kostičkou, aniž by byla hlučnost počítače jakkoli nepříjemná, to je také aspekt, který velmi chválíme a který ukazuje, jak moc je údaj o TDP nadhodnocený. Celkově pak dnes lze koupit základní desku s čipsetem A75 kolem 1 700 Kč, vyšší z APU pak za 2 700 Kč a pokud k tomu přičteme i 2×4GB DDR3-1600 kit s cenou kolem 1 200 Kč, pak máte za 5 500 Kč kompletní základ pro velmi slušný upgrade na čtyřjádrový stroj s přijatelně slušnou grafikou, která vám z celé platformy v klidu nesebere prakticky nic navíc.
AMD "Llano", ač stavějící na dosluhující generaci architektury K10.5, je ve svém výsledku sympatický produkt s dobře vyváženým poměrem CPU/GPU a jako takovému mu udělujeme bronzové ocenění s jednou hvězdičkou. Na stříbrné se dvěma to o fous nevyšlo, platforma jisté drobné mouchy má (paměťový řadič by mohl být lepší, protože ovlivňuje svižnost zbytku platformy, stejně jako spolupráce s diskrétní grafikou v CrossFireX, což je ale záležitost Catalystů, kde budou mít vývojáři v AMD ještě hezkou chvíli co na práci).
Bronzové ocenění Deep in IT za platformu AMD "Lynx"
s procesory AMD A-Series ("Llano") a čipsetem AMD A75
Poděkování
F1A75-V PRO AMD A8-3850 Radeon HD 6670 |
AMD A8-3850 AMD A6-3650 GA-A75M-UD2H |
Kingston SSDNow V+100 128GB 2×DDR3-1600 CL9 HyperX Genesis |