Zdražování pamětí nekončí, poptávka datacenter zvýší do léta ceny o 10 %
Vzhledem k tomu, že výrobci paměti flexibilně reagují na růsty cen a finanční nabídky za jednotlivé typy pamětí a tomu uzpůsobují vyvážení výroby, má zvýšená poptávka a tím i cena jednoho typu pamětí negativní růst na dostupnost a ceny jiných typů pamětí. To je dobře vidět třeba na vyšších cenách a horší dostupnosti grafických pamětí (a tím i grafických karet), což vzniklo jako důsledek nárůstu poptávky po pamětech pro mobilní telefony.
Společnosti Samsung, Hynix a Micron navyšují výrobní kapacity o 30 %, což mohlo dorovnat nárůst poptávky a stabilizovat ceny. Zdá se ale, že prognóza o konci zdražování se alespoň prozatím nenaplní; důvodem jsou datová centra. Vypadá to, jakoby jejich provozovatelé, kteří očekávali konec růstu ceny pamětí, odložili hardwarové upgrady serverů. Jenže zdražování pokračovalo, pokračuje a nevypadá to, že se na tomto trendu v blízké době cokoli změní. Provozovatelé nemohou dál čekat, což vede k dalšímu zvýšení poptávky po pamětech, které překoná zmíněné ~třetinové navýšení objemů výroby.
- Nvidia: Grafické karty budou zdražovat alespoň do podzimu 26. únor 2018
- Za nedostupnost grafik nemohou pouze těžaři, nejsou totiž paměti 2. únor 2018
Výsledkem je další růst cen. Během první poloviny letošního roku by měly stoupnout o 5-10 %, ale osobně si myslím, že půjde spíš o více než 10 %. Jen od poloviny ledna do začátku března, tedy asi za 6-7 týdnů, stouply smluvní ceny serverových pamětí o 5 % (u průměrných 32GB z $300 na až $315). Předpokládat, že za následujících 15 týdnů už se ceny nezmění více než o 5 % mi s ohledem na dosavadní vývoj situace a rostoucí poptávku ze strany datacenter nepřipadá reálné.
Na další vývoj bude mít vliv především vývoj na trhu mobilních telefonů a poptávka po nových modelech. Z hlediska zákazníka nakupujícího PC hardware by bylo ideální, pokud by se ze všech smartphonových novinek letošního roku staly propadáky a jejich výrobci byli nuceni snížit objednávky pamětí.