Zemětřesení v Japonsku o síle 7,4 odstavilo polovodičové továrny
K únorové havárii v továrně Kioxia, která vedla ke kontaminaci a odstávce výroby, se minulý týden přičetly následky zemětřesení. Předpokládá se, že budou mít vliv na obnovu výroby NAND flash společnosti Kioxia (továrna K1, která se v první polovině března vracela do běžného provozu, byla zasažena zemětřesením o síle 5); ovlivní ale i další výrobce.
Podle dostupných informací se následky v lepším případě projeví dočasnou odstávkou v době zemětřesení, v horším i nějakými dalšími následky. Mnohé zdroje však zjevně mezi těmito dvěma skutečnostmi nerozlišují, a tak se objevují zdánlivě protichůdné zprávy - například že zemětřesení postihlo i továrnu společnosti Micron a na druhé straně tvrzení, že továrna Micronu zemětřesením postižena nebyla. V tomto případě jde pravděpodobně jen o dočasnou odstávku po dobu zvýšené seismické aktivity, ovšem bez následků, které by bylo potřeba řešit.
Výraznější dopady měla mít událost na provozy společnosti Sony. Mezi zasaženými jsou uváděné Storage Media Plant (továrna na úložiště), Laser Semiconductor Plant (továrna na polovodičové lasery), a Image Sensor Plant (továrna na obrazové snímače). Tím může být ovlivněno široké spektrum produktů - herními konzolemi počínaje a fototechnikou konče. Rozsah výpadku a z toho vyplývající míra vlivu na trh zatím nejsou známé.
Dalším významným subjektem jsou továrny společnosti Renesas zaměřené na automatizační průmysl. Provoz byl odstaven a aktuálně probíhá šetření dopadů. Zasaženy byly čtyři továrny, všechny však leží v oblastech dotčených pouze 1.-3. stupněm, takže se neočekávají výraznější škody. Dvě z továren vyrábějí 300mm wafery, takže i samotná odstávka může mít za důsledek významný výpadek v dodávkách.
Totéž se bude týkat i menších značek jako Sumco a Shin-Etsu, jejichž výrobní kapacity byly zasaženy v podobném rozsahu.