Zen 3+ neumřel úplně, přežije nejspíš v APU Rembrandt s RDNA2 grafikou
CPU
Zen 3+, který měl přinést nárůsty IPC o zhruba 5-10 % a v kombinaci s nárůstem taktovacích frekvencí a 6nm procesem v podobě procesoru Warhol přinést největší půlgenerační posun výkonu z dosavadních Zenů, byl nejspíš zrušen. Že se o tomto produktu již nějakou dobu neobjevují zprávy, potvrdil leaker ExecutableFix. Zároveň však upozornil, že o APU Rembrandt vybaveném Zen 3+ a vyráběném na 6nm procesu, stále slyšet je.
Přestože doposud vybavovala AMD APU mírně vylepšenou verzí architektury, než na jaké byly postavené samostatné procesory, vybavení jádrem Zen 3+ by přineslo nadstandardní posun, díky němuž by APU Rembrandt na stejných taktech s desktopovými Ryzeny 5000 mohl dosahovat minimálně o 5 % vyššího výkonu. Vezmeme-li v potaz dosavadní zprávy o IPC Zen 3+, pak by oproti APU Cezanne by se (i s ohledem na vyšší takty) pak daly očekávat posuny o ~10 %, což je na půlgenerační upgrade značně výrazný posun. Ten však nakonec nemusí být luxusem, ale spíše nutností, neboť někdy na přelomu roku 2021 / 2022 Intel patrně vydá svůj mobilní Alder Lake, jehož velká jádra mohou mít IPC o ~20 % nad současným Zen 3 a tedy asi 10 % nad Zen 3+. Mobilní Rembrandt lze očekávat začátkem roku 2022.
GPU
Silnější stránkou tohoto APU může být integrovaná grafika, která díky nasazení architektury RDNA 2 může přinést 1,5-generační posun. Původní mobilní Vega totiž již byla vylepšena některými prvky první generace RDNA, takže na krok Vega+ -> RDNA 2 nelze nahlížet jako na plný dvougenerační krok.
APU Rembrandt má podle zmíněného leakera nabídnout až 12 CU (Compute Units), což je mezigenerační posun o 50 %. Vezmeme-li v potaz, že právě o ~50 % roste i energetická efektivita mezi RDNA a RDNA 2, pak právě ve spotřebou limitovaném čipu přináší toto 50% navýšení energetické efektivity prostor pro 50% zvýšení výkonu daného počtem CPU. O 50 % by rovněž mohla být zvýšena datová propustnost paměti díky použití DDR5-4800 namísto DDR4-3200. Zdá se, že u 15W mobilních modelů je tedy 50% zrychlení prakticky dané.
Spekulovat můžeme o dalších vylepšeních, která by mohla přinést ještě výraznější výkonnostní posun. Například 6nm proces sám o sobě umožní nějaké drobné zvýšení taktů na jedné straně a nějaké drobné snížení energetických nároků při stejných taktech na straně druhé. Rovněž můžeme spekulovat, zda energetické zlepšení mezi Vega+ a RDNA 2 nebude vyšší než ~50% mezi RDNA a RDNA 2.
~50% zrychlení integrovaného GPU při omezeném TDP lze tedy považovat za plus mínus realistický výhled; existuje ale určitý prostor i pro optimističtější scénář, díky němuž by to mohlo být o nějaké to procento víc (stále však nesmíme zapomínat, že 6nm proces není nic jiného než dotažený 7nm EUV proces; vylepšení jsou ale poměrně drobná, nelze tudíž čekat zázraky).
Vzhledem k tomu, že kolem pololetí očekáváme vydání APU Cezanne pro retail desktop, bychom začátkem roku (CES 2022) mohli očekávat ohlášení mobilního APU Rembrandt. Analogicky by v pololetí 2022 (v návaznosti na Computex 2022) dávala smysl desktopová verze, ale s ohledem na fakt, že ta bude vázaná na socket AM5 (DDR5) a desky tímto socketem vybavené nejspíše nedorazí dříve než v druhém pololetí 2022, bude možná tento interval o něco delší.
ExecutableFix via WCCFTech