Zen 4 Epyc: Snímek 96jádrového Genoa a schéma čipletu 128jádrového Bergamo(?)
Snímek Epycu Genoa vidíte v úvodu. Jde o nový socket (SP5), který je větší a čtvercovější, aby se do pouzdra vešlo více čipletů. Jak již víme, má jich v případě Genoa být dvanáct po osmi jádrech, tedy 96 jader celkem. Procesorové čiplety budou 5nm, centrální podle některých zdrojů 6nm.
Fotografie v podstatě potvrzuje loňské tvrzení AMD, že partneři již dostávají vzorky Genoa a nic nebrání očekávanému vydání v roce 2022, tedy letos.
Kromě této fotografie se objevil ještě jeden obrázek, který se rovněž týká architektury Zen 4 a který zveřejnila redakce webu WCCFTech se slovy, že jde o čiplet Zen 4 z desktopových procesorů Raphael:
Pokud toto schéma vůbec zobrazuje reálný produkt (což je samozřejmě možné a budeme předpokládat, že ano - překlep „V-Cahce“ opomeňme), pak ale těžko zobrazuje desktopový Raphael. Co vlastně na snímku vidíme: Jde o čiplet, který nese celkem 16 jader Zen 4. Čipletu chybí L3 cache, obsahuje pouze L2 cache. L3 cache je navrstvena na osmici centrálních jader. Aby bylo odvodu tepla učiněno zadost, jsou procesorová jádra využívána následovně: Při zátěži nižšího počtu jader (kdy tato jádra běží na vysokém boostu a každé generuje vyšší množství odpadního tepla) jsou využívána jádra při okrajích čipu, která nejsou překryta cache. Teprve v okamžiku, kdy je osm krajových jader vyčerpáno, jsou využívána i středová jádra.
Spotřeba procesorového jádra v závislosti na počtu vytížených jader (Ryzen 9 5950X, podle Anandtech)
Při vytížení všech jader je z důvodu omezení TDP dosahováno nižší frekvence a odpadní teplo vyvíjené jednotlivými jádry je násobně nižší (pro představu této závislosti viz tabulka výše). Takže to dává celkem smysl, takové řešení může dobře fungovat.
Nyní k tomu, jaký hardware vlastně obrázek zachycuje. Raphael těžko. Podle dosavadních informací má mít 16 jader s tím, že se zvažovala možnost výroby 24jádrové verze. 24jádrový procesor se asi nebude skládat z šestnáctijádrových čipletů. Rovněž víme, že 96jádrový Epyc Genoa má mít 12 čipletů, tudíž jde o čiplety s osmi jádry. Nakonec 30W limit na překryté jádro by dal při posčítání (30×8) 240 wattů, což skutečně nemá s klasickým desktopem nic společného (240 wattů je navíc hodnota bez započtení krajových jader, které 30W omezení nemají).
Víme však, že má existovat produkt, který bude specializovaný na maximální počet jader, má mít překopanou strukturu cache a lze od něj čekat TDP v řádu stovek wattů. Co to je? 128jádrový Epyc Bergamo. Právě o tom je známo, že je zaměřen na zhuštění počtu jader na jednotku plochy a maximalizaci energetické efektivity (tzn. nijak závratné takty). Schéma ukazuje čiplet, kde vynecháním L3 cache bylo uvolněno místo pro další jádra, jejichž počet tím byl zdvojnásoben, přičemž L3 cache se přesunula kompletně do samostatné vrstvy. Za pozornost stojí, že ač kapacita L3 cache i L2 cache v přepočtu na jádro zůstává stejná jako u současných modelů, změnila se struktura L2 cache. U současných Zenů má každé jádro vlastních 0,5 MB této cache. Zde je použit 1 MB pro dvě jádra. Jde o podobný posun jako s L3 cache mezi Zen 2 a Zen 3, kdy první jmenovaný měl samostatných 16 MB pro 4 jádra, zatímco druhý 32 MB společných pro 8 jader. Tím se do cache vejde zároveň větší blok dat a zároveň se nemusí přesouvat, pokud z k datům v jedné části cache potřebuje druhé jádro.
Přestože nelze se 100% jistotou říct, že na obrázku je schéma čipletu Epycu Bergamo, troufám si tvrdit, že pokud schéma zobrazuje nějaký skutečný produkt, jde právě o Bergamo. Co schéma zobrazuje a co víme (a očekáváme) od Bergama do sebe totiž dobře zapadá.