Zen 5 A0 se povedl, zvládá stejné takty jako Zen 4
Protože je x86 jádro procesorů Zen 5 podstatně větší než u Zen 4 a zároveň vzniká na 4nm procesu TSMC, který je jen velmi mírným vylepšením stávajícího 5nm, očekávala AMD (oproti původnímu plánu s 3nm výrobou) určitý mezigenerační pokles taktovacích frekvencí. Hovořilo se asi o 200-300MHz. snížení. Podle informací RedGamingTech se však podařilo návrh křemíku A0 vyladit natolik, že zvládá přinejmenším stejné takty jako Zen 4. Pokud by došlo na novou revizi křemíku (A1?), není vyloučena možnost, že finální maximální takt bude nepatrně vyšší, ale to jak situace dopadne, zatím není známo.
Desktopové procesory postavené na architektuře Zen 5 nabídnou až 16 jader, takt vypadá na 5,7 GHz (kdyby situace dopadla „nadmíru výtečně“, pak i nepatrně víc). Nárůst IPC se očekává vyšší než u Zen 3, tzn. více než 20%. Kompatibilita se socketem AM5 samozřejmě zůstane zachována, rovněž i hodnoty TDP.
Phoronix upozornil, že podpora architektury Zen 5 se rozšířila o instrukce AVX-512 VP2INTERSECT, MOVDIRI, MOVDIR64B, PREFETCHI nebo AVX-VNNI. První tři instrukce podporoval Intel již na Tiger Lake, na druhou stranu se opakovaně stává, že Intel podporu nějaké instrukce na jedné architektuře zavede (např. zmíněný VP2INTERSECT na Tiger Lake), ovšem hned na další ji vypustí (žádný další / novější produkt Intelu VP2INTERSECT nepodporuje). PREFETCHI zatím Intel nepodporuje a nejspíš prvním kompatibilním produktem Intelu bude Xeon Granite Rapids očekávaný někdy ve druhém pololetí. Všechny zmíněné instrukce budou podporovat i jádra Zen 5c.
Vydání Zen 5 pro socket AM5 se očekává někdy v létě, patrně však ne hned na jeho začátku. Následovat bude mobilní APU Strix Point, které nabídne až 12 jader (4× Zen 5 + 8× Zen 5c) v kombinaci s výkonnější integrovanou grafikou na bázi RDNA 3.5.
Jako poslední v pořadí z produktů s jádry Zen 5 v letošním roce vyjdou Epycy Turin (až 128 jader Zen 5). Začátkem roku 2025 bude následovat výkonné APU Sarlak (až 16 jader + výkonná integrovaná grafika) a někdy poté serverový Epyc Turin-dense (až 192× Zen 5c), patrně první produkt AMD vyráběný na 3nm (N3E) procesu TSMC.