Zen 5 X3D / Ryzen 9000X3D(?) se chystá na CES 2025
O Zen 5 je známo, že jakožto nová architektura navýší počet ALUs, rozšíří scheduler a snad dojde k nějakým změnám ve struktuře cache, ovšem to nám samo o sobě mnoho o reálném chování procesoru neřekne. Neznámé je stále i datum vydání. Pokud bychom měli shrnout ty nejširší mantinely, které se dosud objevily, pak jde o duben 2024 na straně jedné a podzim 2024 na straně druhé. Duben se jeví jako čím dál méně pravděpodobný. Leden se totiž chýlí ke konci a nepřicházejí žádné potvrzující zprávy. Osobně bych se zatím klonil k Computexu 2024, tedy začátku června. Nutno dodat, že AMD v tuto chvíli nemá kam chvátat: Prodeje v retailu jsou na její straně a Zen 5 s ohledem na větší CCD bude výrobně nákladnější než Zen 4 a z dostupných waferů se vyrobí méně kusů než Zen 4.
Zatímco je jisté, že Zen 5 jako takový v letošním roce vyjde, vypadá to, že Zen 5 X3D, tedy snad Ryzen 9000X3D, vydá AMD na CES 2025. Protože CES v příštím roce proběhne 7.-10. ledna, máme nezvykle přesné datum vydání poměrně vzdáleného produktu.
Vydání na CES však není překvapivé. AMD si X3D varianty zjevně ponechá jako odpověď na Arrow Lake od Intelu, který se v desktopu očekává někdy před koncem letošního roku. Arrow Lake je ještě větší neznámá než Zen 5, neboť má na jedné straně přinést velký posun IPC, zcela nový pokročilý výrobní proces Intel 20A a navrch ještě první nasazení dlaždic v desktopu - na straně druhé se proslýchají zprávy o problémech s taktovacími frekvencemi, které mohou nemalou část výkonnostního nárůstu ukousnout a dále o problémech, které vedly k deaktivaci HT velkých jader. Jinými slovy navýšení vícejádrového výkonu velkých jader dané nárůstem IPC nejspíš bude na druhé straně degradováno polovičním počtem vláken. Jde tedy o rovnici s příliš velkým počtem proměnných, jejichž přesné hodnoty zatím neznáme. S ohledem na kombinaci nižších taktů a pokročilého procesu lze však usuzovat alespoň na výrazný pokles spotřeby oproti Raptor Lake(-refresh).
Celkově tedy situace vypadá tak, že AMD dokáže na trh dostat Zen 5 dříve (možná i podstatně dříve) než Intel svůj Arrow Lake, na druhou stranu zůstává na 4nm procesu, což nedává prostor na významnější zlepšení energetické efektivity. Arrow Lake přinese podstatně novější proces, který oproti předchůdcům nejspíš dost citelně zlepší energetickou stránku, ovšem dorazí asi později a zatím se nezdá být příliš pravděpodobné, že by mohl (s ohledem na takty a absenci HT) nějak citelněji překonat Zen 5.
Kepler aj.