„Zen c“ jádra dorazí do desktopu se Zen 6
Jádra „c“ se poprvé objevila v současné generaci, Zen 4. Zen 4c se od Zen 4 neliší architekturou ani z hlediska softwaru. Podporují totožné instrukce, podporují totožné SMT. Čím se liší, jsou optimalizace pro snížení plochy, které vynechávají křemík sloužící pro podporu vysokých taktovacích frekvencí. Z produktů stojících na architektuře Zen 4 se jádra Zen 4c objevila nebo objeví na APU Phoenix 2 (2× Zen 4 + 4× Zen 4c) a dále v podobě šestnáctijádrových Zen 4c čipletů, které najdou uplatnění v procesorech Epyc Bergamo (servery), ale snad také Epyc Siena (menší servery) a možná v levnějším (čtyřkakanálovém) Threadripperu.
S generací Zen 5 bude „c“ varianta v těchto segmentech pokračovat a rozšíří se do několika dalších. Stane se standardní součástí mobilních APU (Strix Point).
Generace Zen 6 pak přinese „c“ do posledního segmentu, ve kterém se ještě kompaktní jádra nevyskytovala: Standardního desktopu. V plánu pro high-end jsou zatím konfigurace 16× Zen 6 + 16× Zen 6c, případně 16× Zen 6 + 8× Zen 6c.
32 výkonných jader bude vyžadovat adekvátní paměťovou propustnost, takže podle zdrojů RedGamingTech bude Zen 6 spojen s platformou AM6 vybavenou pamětmi DDR6 (a snad i podporou PCIe 6.0). Vzhledem k tomu, že se Zen 6 očekává v roce 2026, jsou tyto informace v (možná jen zdánlivém) rozporu s krátce uniklým slajdem AMD, který hovoří o „škálování“ AM5 až do roku 2026:
Zen 5 pro desktop se však očekává někdy ve třetím kvartálu 2024, Zen 5 s V-cache několik měsíců po něm, takže je otázkou, co by v letech 2025 a 2026 pro AM5 vycházelo, pokud Zen 6 bude určen socketu AM6. V úvahu připadají dvě hypotetické možnosti - buďto dojde na Zen 5-refresh, nebo v rámci Zen 6 budou existovat i produkty pro AM5.