13 věcí, které musí splňovat smartphone
Tohle berte jako můj osobní pohled na to, co by musel, alespoň z většiny, splňovat smartphone, abych opustil svoji tupou Nokii 112 a přitom po přechodu neproplakal celé noci do polštáře. Budu rád, když k těmto bodům připojíte do diskuse svůj pohled na věc.
- hardwarová klávesnice, ideálně QWERTY, nebo aspoň klasická mobilová: Nemohu si pomoci, ale i přes opakované občasné pokusy si prostě nemohu a nechci na klávesnici na displeji zvykat. Je to pro mě jasný krok zpět, směrem k horší obsluze. Přitom v minulost šly koupit mnohé dobré telefony s QWERTY klávesnicí, které přesto spadaly do kategorie smartphone. A nešlo přitom jen o BlackBerry. Jsem si vědom toho, že toto případnou konstrukci smartphonu výrazně prodraží (tím výrazněji, v čím nižší cenové kategorii by jej člověk hledal), ale hardwarová klávesnice je věc, za kterou jsem si ochoten připlatit.
- 1:1 (nebo blízko tomu) displej, alespoň 1280×1280: Na 1:1 mi vyhovuje jedna věc: nemusíte řešit neustálé otáčení smartphonu o 90°, navíc se vám drží stále stejně pohodlně v jedné poloze. A při dostatečném rozlišení displeje se vám i do čtverce vejdou webové stránky či dobré hry. Jediné, kde to drhne, jsou videa, ale to třeba mě osobně netrápí. Takže z mého pohledu dělá tohle dobře BlackBerry, nikoli však u levnějších/starších modelů s 720×720, tam se 95% webů nevejde ani omylem, ale Passport s 1440×1440 už je více než dostačující.
- fotoaparát s f/1.x objektivem a větším (alespoň kompaktovým) čipem, RAW: když už bych chtěl považovat smartphone za přijatelnou náhradu digitálního fotoaparátu, nemůže fotit bláto. A to ani za světla, ani za šera. Takže zde je nezbytnou podmínkou čip nejhůře kompaktové velikosti (řekněme 1/2,3" či 1/2,5"), ale obohacený hodně světelným objektivem. Samozřejmě očekávám monofokál, někde kolem 24 až 35 mm v přepočtu na kinofilm. Podpora RAWu je samozřejmostí. Megapixely stačí držet na nízkých hodnotách, cokoli nad řekněme 10 až 12 je zbytečná marketingová přítěž.
- kvalitní reproduktor a mikrofon: Levné Androidí krámy se typicky vyznačují hodně špatným reproduktorkem či mikrofonem, kupříkladu hlasitý poslech MP3 skrze něj jsem míval daleko lepší z tupého Samsungu před 4 lety. Jenže ten tupý Samsung tehdy stál 2499, což je o stovky Kč víc než nejlevnější chrchlavá sorta mezi Androidy.
- microSDXC slot: současná móda , kdy jsou smartphony vykastrovávány o sloty na paměťové karty, mi hodně vadí. Zejména když si to člověk dosadí do stále klesající životnosti NAND Flash čipů, tak mu z toho vyjde, že když mu za 3-4 roky zdechne microSDXC kartička, tak prostě koupí novou, zatímco když zdechne interní úložiště v jinak plně funkčním smartphonu, je v háji.
- vyměnitelný akumulátor: nemožnost vyměnit akumulátor za nově zakoupený je další sviňárna, kterou výrobci smartphonů aplikují. Ano, je to sviňárna menší, jelikož kvalitní Li-ion, které dnes velcí výrobci používají, vydrží opravdu déle než je morální životnost smartphonu (či jeho OS podpory od výrobce), ale stále jde o jakési malé „kurvítko“. Nemluvě o tom, že dobře víme, jak postupem let roste energetická hustota Li-ion článků vůči měrné jednotce objemu, takže pokud vám po 4 letech odejde řekněme 2500mAh Li-ion a vy jej budete mít možnost nahradit za 3500mAh Li-ion přímo od výrobce smartphonu, budete mnohdy rádi.
- USB (3.1 Type C) rozhraní v dnešní době už bych očekával, že bude smartphone vybaven celosvětově standardizovaným jediným rozhraním pro přenos dat i dobíjení.
- dual SIM: tohle je spíš taková samozřejmost, dual SIM jsou i ty nejlevnější Androidí klumpy, takže myslím není důvod, aby dual SIM nebyla většina smartphonů na trhu. Ale byl bych velmi rád, kdyby příliš nesílil trend absence slotů pro fyzickou miniSIM / microSIM / nanoSIM, nahrazovanou elektronickou SIM přímo v mobilu. Člověk by měl mít svobodu fyzické přenositelnosti bez obstrukcí.
- kvalitní displej (dobré barvy a zorné úhly, dobrá čitelnost na přímém slunci): očekávám, ba vyžaduji, aby displej byl kvalitní technologie, která netrpí na malé zorné úhly a jeho čitelnost na přímém slunci byla podpořena vhodnou volbou krycí vrstvy a také hodnoty maximálního jasu podsvícení. O Pixel Qi si asi můžeme jen nechat zdát, ale to je velká škoda.
- hardwarová tlačítka pro volume, spoušť fotoaparátu a zvednutí/položení hovoru: minimálně tyhle dvě věci musí bezpodmínečně mít hardwarové ovládání, klidně nechť jako spoušť fotoaparátu slouží Volume tlačítko.
- klidně silnější konstrukce těla, ale výdrž aspoň 1 týden při běžném používání: Současná móda smartphonů s tloušťkou těla výrazně pod 1 cm při stále rostoucí průměrné úhlopříčce displeje, je cesta do záhuby. Ukázaly to zejména poslední iPhony a tento trend by měl co nejdřív skončit. Je na úkor potenciální výdrže smartphonu a to je nepřijatelné. Plky Jonyho Ivea na tom nic nemění.
- kvalitní pevná konstrukce: je mi jedno, jestli konstrukce bude z plastu, kovu, bambusu či plutonia. Nesmí to být krám, co začne do půl roku vrzat, rezonovat a vykazovat jakékoli jiné známky rozklížené konstrukce. Šroub není sprosté slovo, je to věc, která umožní lézti dovnitř telefonu (a měnit SIM, microSD či akumulátor) bez rozklížení zacvakávacích prvků šasi.
- žádný vendor lock-in co se týče OS, SW či hardwarového příslušenství: do nejzvrácenější podoby tyhle praktiky dotáhl Apple. Je to nepřijatelné.
- BONUSový: mobilní tarify, se kterými operátoři nedřou kůži ze zákazníků: podstatné ale též je, aby skončila „zlodějina“, kdy mají operátoři tu drzost kupříkladu prezentovat jako neomezený tarif něco, co má FUP a po jeho vyčerpání na LTE síti vyhnije rychlost na 16 kbit/s. Nebo aby všichni skutečně fyzičtí hráči na trhu měli až záhadně vzácně vyrovnány své „neomezené“ tarify na ceně 749 Kč / měsíc.
Až bude alespoň polovina tohoto splněna alespoň jedním jediným smartphonem na trhu, jdu do něj s radostí ve tváři. Do té doby budu nadále kritizovat to, co masy kupují za velké tisíce Kč každý den na pultech obchodů či v e-shopech. Vím, že je to marný boj, ale já jej vlastně nebojuji. Jen poukazuji na to, co by se dalo dělat jinak.