Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Mých 10 let s Linuxem (a co dál)

Tak nějak jsem po letech minul jedno kulaté výročí. Letos to bylo/je 10 let, co jsem z Windows přešel na Linux. Jak to dnes hodnotím a vydrží mi Linux i nadále?
blog

Než mi někdo vynadá v diskusi, že to počítám nějak blbě, tak malé upřesnění: ano, dle mého 6 let starého blogpostu jsem na Linuxu něco přes 8 let. Oproti roku 2014 jsem ale dospěl k závěru, že na Linuxu jsem souvisle cirka od října/listopadu 2010, kdy jsem nainstaloval Ubuntu oprvadu jako svůj primární OS. Jediné, co to mezi 2010 a 2014 přerušilo, bylo jisté krátké období, kdy jsem z jakéhosi důvodu ještě jednou zkusil Windows XP. Ale tehdy jsem na ně nepřešel jako na výhradní OS, Linux jsem nadále si nadále nechal k dispozici a používal. Proto nyní a už navěky považuji za moment svého odchodu z Windows světa přelom října a listopadu 2010. 

Nechci se dnes už vracet k dávné historii, tu si kdyžtak dohledejte mezi mými blogposty zde na DIIT. Doba se samozřejmě v průběhu těch 10 let hodně změnila, linuxové systémy VELMI vyzrály a výkon mého PC se VELMI zvýšil.

Dnes tedy stále provozuji Linux. V červnu 2018 jsem přešel z LXDE na KDE Plasmu 5 s openSUSE Tumbleweed (mj. abych měl Plasmu vždy aktuální). Po nějaké době jsem zkusil i Kubuntu, ale ta aktuálnost KDE, které se rychle vyvíjí, mi chyběla. Takže cca 1 rok jedu na KDE Neon, což je distro přímo od KDE týmu udělané na bázi Ubuntu LTS průběžně doplňovaného o neustále aktuální KDE. S tímto řešením jsem už delší dobu spokojen, funguje spolehlivě.

Lze jistě říci, že jsem tomu v průběhu let postupně přizpůsobil volbu hardwaru. Stále tedy používám platformu Intel, jíž jsem pořídil v roce 2014, konkrétně v této aktuální podobě:

 • low-end deska ASRock H81M-GL, PCIe 2.0 čipset H81
 • procesor Core i5-4590 (4×3,3/3,7GHz, 22nm „Haswell Refresh“, TDP 84W) - koupen letos v létě, předtím jsem si dva roky střihl Core i7-4790 a ještě předtím Celeron G1840.
 • 8 GB DDR3-1600
 • integrovaná grafika Intel HD 4600 (přes VGA výstup desky :-) - do jara 2017 jsem používal GeForce GTX 750 Ti
 • 240GB TLC SATA SSD, 2TB 5700ot/min SATA HDD
 • 21,5" VA LCD s 1920×1080 (od června 2014)
 • a další irelevnantní železo

Tento stroj, na dnešní poměry již poměrně zastaralý, zvládá vše, co potřebuji. Tedy včetně 4k H.265 videa, AV1 videa, rozumně rychlého encodingu do x265+opus v FFmpegu, zpracování fotek, výjimečného Skyrimu v 1280×720 v low detailech atd.

Prozatím jsem zkrátka nenašel důvod k upgradu a ani žádná hw závada mě k němu nenutila (na poli smartphonu je to jiné, o tom zase příště). Na této sestavě jsem absolvoval řadu náročných let, kdy mě ani v podobě s Celeronem nenechala ve štychu a Linux se osvědčil jako vynikající volba desktopového OS.

Osvědčil se i jako Tumbleweed, což je rolling distro. Osvědčil se i s Mageiou (ke které se třeba někdy vrátím, ale prozatím chci s Neonem sledovat vývoj podpory Waylandu v KDE). Osvědčil se natolik, že je to vlstně už nuda. Vše funguje jak má a oproti Windows nepozoruji žádný rozdíl.

Ano, mám i Windows 10 na druhém SSD a mohu tak často srovnávat. Než abych řekl, že Linux to dotáhl na kvality Windows, spíše napíši toto: Windows 10 se v mnohém podobají linuxovému desktopu s KDE. Rozdíly mezi oběma systémy se za těch 10 let značně setřely. Kdo si pamatuje doby KDE 4 či prvotních verzí GNOME 3 a vzpomene si na Windows Vista či 7, ví jak velký rozdíl to tehdy byl. Dnes se oba systémy stále sbližují a může za to zejména Microsoft s jeho WSL. Schopnosti WSL2 jsou úžasné, teď se tam bude protlačovat i DirectX a já jsem zvědav, co jednoho dne Microsoft přinese. Nadále platí mé tvrzení (myslím, že staré už více než 10 let), že Windows jednoho dne přejdou na Linux kernel a další související projekty. Všiml jsem si, že je teď moderní tuhle úvahu přinášet v článcích, tak bych si rád přihřál polívčičku: já to tvrdil už před mnoha lety a tehdy to fakt znělo jako sci-fi.

Inu tedy, Linux je fajn, linuxové distribuce jsou také fajn a díky vývoji posledních 10 let se z tohoto projektu stal skvělý základ pro desktopy. A jsou věci, kde je Linux prostě lepší než Windows, třeba v podoře zvukových karet jako M-Audio Audiophile 24/96, která mi na Linuxu běhá krásně a Windows 10 se s ní nebaví (ani ovladač pro sedmičky si nenechají vnutit).

Jestli bych Linux v příštích 10 letech vyměnil za něco jiného? Spíše ne, rozhodně ne za Windows a mladické choutky přejít na FreeBSD už mě taky opustily. Maximálně tak nějaký ten distribuční turismus, ale dokud mi bude spolehlivě fungovat Vuescan, Rawtherapee, GIMP, MPV, Audacious, FFmpeg, youtube-dl či LibreOffice a webový prohlížeč, je mi vlsatně fuk, pod čím to běží.

Před třemi lety jsem tu vydal blogpost Proč používám Linux (byť z úplně jiných důvodů). Dovolte mi je stručně připomenout:

 1. Protože to není mainstream - Windows jsou mainstream a já prostě nemám mainstream rád. Trvalo mi řadu let, než jsem zjistil, že se radši peru s omezeními a hledám zbytečné cestičky jak řešit to, co v majoritním nástroji funguje zcela samo, než abych používal to, co všichni ostatní. Jo, asi fakt mám potřebu se vymezovat vůči běžné společnosti. Jestli tomu chcete říkat elitářství, tak si klidně poslužte, ale elitářství v tom opravdu není. Jen mě nebaví plout s davem. Nikdy mě nebavilo a nikdy bavit nebude. A podřizuji tomu volbu operačního systému, což je myslím poměrně dementní důvod.
  • Dodatek 2020: Tento bod přestává existovat. Linux na desktopu je nudný mainstream. Je to dobře? Je to špatně? A není to jedno?
 2. Microsoft dělá spoustu věcí příšerně blbě - Poslední esteticky čistá Windows byla verze 98, případně 2000. S přeplácaným GUI od XP výše už se mi pracovalo blběji a bohužel na všech verzích bylo znát, že "klasický režim" je tam jen tak naroubován, bez citu ke vzhledu prostředí. Ze stejného důvodu jsem nebyl nikdy schopen trvale používat na Linuxu KDE, resp. GNOME, obvykle jsem se přeléval mezi Xfce a LXDE a tak nějak přežívám na LXDE doufaje, že jednoho dne budu mít dostatek času, abych si našel něco vhodného trvalého a lehkého (tajně přemýšlím nad něčím dlaždicovým v kombinaci s UltraHD monitorem). MS Office od verze 2007 s novým rozhraním je dle mého osobního názoru hnus, který se nedá používat, resp. dá jen velmi obtížně. Některé další Microsoftí způsoby obsluhy prostředí Windows jsou zastaralé - zeptám se: pořád platí, že nelze okno přesouvat tak, že zmáčknete např Alt a pak jej myší chytnete kdekoli? Pořád se to musí chytat za horní lištu? Atd.
  • Dodatek 2020: No, nedělá, naopak se inspiruje stále více a více a provoz Direct3D 12 na „Linuxu“ pod WSL2 je toho krásným důkazem. Microsoft teď pod Nadellou dělá konečně to, co měl dělat dávno, tedy spolupracuje se světem.
 3. "Linux" umí 97 % toho, co bych si přál - většina věcí se přesunula na web a co se nepřesunulo, to buď zdechlo (Silverlight - nezapomenu jak jsem kvůli tomu graboval Feynmanovy přednášky pomocí záznamu obrazovky), nebo to Microsoft otevřel, nebo otevírá (.NET / Xamarin), nebo má více než plnohodnotnou náhradu (Rawtherapee/darktable), nebo jsem to přestal používat (VirtualDub). Jediné, co mi chybí ke štěstí, je implementace Direct3D do Linuxu, kvůli několika málo hrám (Skyrim, …)
 4. Linux se snadněji obhospodařuje než Windows - pokud se jako já držíte Ubuntu světa, tak na 99,99% věcí najdete X návodů, čímž padá většina kritiky Linuxu ze strany Windowsáků. A věci se řeší v Ubuntu snadněji než na Windows, neb jde mnohdy jen o pár příkazů v Bashi (které jsou navíc srozumitelné, což ve srovnání s nějakým 3rd party closed-source obskurním GUI nástrojem pro Windows je nebe a dudy). Nemluvě o tom, že většinou nepotřebujete nic moc řešit, protože vše tak nějak funguje samo.
  • Dodatek 2020: opět tohle už dnes tolik neplatí. S KDE Neon jsem například už opustil aktualizace v příkazové řádce, protože Discover trochu vyzrál a funguje OK včetně podpory Snapu.
 5. Nevadí mi nějak zásadně veci jako systemd - Heron ve svém zápisku píše dosti o systemd a srovnává jej s init systémem ve FreeBSD. Jak jsem výše psal o MS-DOSu, tak ano, mě je vlastně srdcem daleko bližší FreeBSD, případně některé ještě ortodoxnější projekty jako NetBSD a OpenBSD. Ale zatím jsem prostě nenašel současně dost odvahy a dost času, abych se do přechodu pustil, což se ani pro bližší budoucnost nezmění. Takže mezivrstvy typu systemd, u kterého opravdu netuším jak/co dělá, beru jako nutné zlo, avšak zlo 1000× menší než Windows 10 a jejich podhoubí. Ostatně zatím ještě stále negativy skenuji pomocí Epson V500 a Vuescanu (ten pro BSD není k dispozici, stejně jako ovladače pro skener). Ale až se jednoho dne dostanu k pořízení makro objektivu, může být vše jinak a cesta k BSD bude otevřena.
  • Dodatek 2020: nalijme si čistého vína: systemd mi zjevně nevadí. Tečka.
 6. Jsem spokojenej lenoch - vždy je tu ale i faktor lenosti a spokojenosti. Mám operační systém, který funguje uspokojivě a nemám potřebu to nijak měnit. A jestli si za slova "operační systém" dosadíte Windows 10, Lubuntu, FreeBSD či macOS, není podstatné. To, co se počítá, je téměř naprostá absence touhy po změně.
  • Dodatek 2020: tento bod platí i nadále.

Musel se Linux spojit s ďáblem, pustit Microsoft na sůvj píseček? Asi ne, ale sakra, buďme rádi, že tu konečně začíná nějaká pořádná spolupráce místo házení klacků pod nohy a FUD strategie. Buďme rádi, že rozdíly mezi Windows a Linuxem se stírají, buďme rádi, že Microsoft sype peníze i do Androidu, protože tím postupně mizí ony nekompatibilní pisečky, na kterých si výrobci hráli v 90. letech. A až někdo klepne přes prsty Apple, bude třeba ještě líp (konec utopické poznámky).

Co vy, stále jedete na Windows, nebo jste někdy v poslední dekádě také přešli na Linux? A pokud ne, je to jen kvůli hrám, nebo máte (i) nějaký jiný důvod(y)?

PS: kdybych měl dnes upgradovat své PC, beru Core i9-10900, protože si stále myslím, že člověk by měl podpořit hlavně toho, kdo je na tom hůř než konkurence. A nejspíš bych k tomu přidal GeForce GTX 1650 Super a 4k IPS monitor.

Tagy: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Mých 10 let s Linuxem (a co dál)

Sobota, 9 Leden 2021 - 12:28 | rathanuviel | Ještě dodám, že NB má 2GB RAM a 60GB IDE SSD....
Sobota, 9 Leden 2021 - 11:47 | rathanuviel | Dobrý den pánové Linuxoví harcovníci :) Mám doma...
Pátek, 6 Listopad 2020 - 09:19 | RedHawk | Vista mi slapala od zaciatku, tajomstvo bolo...
Pátek, 6 Listopad 2020 - 09:12 | RedHawk | automaticke aktualizacie idu v pohode, pokial sa...
Pátek, 6 Listopad 2020 - 09:09 | RedHawk | namiesto LMDE je lepsie Debian + DE podla vyberu...
Pátek, 6 Listopad 2020 - 09:02 | RedHawk | mam podobny stroj. odkedy som sa zbavil I7-7700k...
Neděle, 1 Listopad 2020 - 13:00 | logout | To je ten rozdíl, já Windows 9x z duše nesnášel...
Sobota, 31 Říjen 2020 - 23:51 | DDR0 | začnu od konce, také jsem spokojený lenoch -...
Sobota, 31 Říjen 2020 - 18:57 | David Ježek | No dobrá, dostali jste mě. Já vistu prakticky...
Sobota, 31 Říjen 2020 - 16:19 | WIFT | Přesně tak … jsem to myslel :)

Zobrazit diskusi