Optická mechanika bude mít smysl i za čtvrt století
Vždy mě pobaví, když si zase někde po nějaké době přečtu, že optická mechanika je přežitek. Je zbytečné ji do PC osazovat, protože OS i hry se dnes instalují/stahují ze Sítě sítí, hudba je online, filmy taky a tak vůbec. Že je zbytečné zvyšovat své náklady na PC koupí optické mechaniky.
Nu dobrá, vyjdu s kůží na trh. Poslední optickou mechanikou, kterou jsem kupoval, byla DVD vypalovačka Samsung SH-224DB s cenou 362 Kč zakoupená v prosinci 2014. DVD proto, že pro BD vypalování nemám tak úplně využití a tenhle konkrétní „Šamšula“ proto, že to je jediný slušný výrobce, který v tu chvíli měl na trhu bílou mechaniku. Ne černou, ne stříbrnou, ne růžovou s hvězdičkami, ale obyčejnou tuctovou bílou, jaké byly ještě před několika lety plné regály.
Dnes je moderní skladovat data na pevných discích či flashových úložištích. O nich ale můžeme jedno říci takřka s jistotou: je daleko více výjimečné, pokud takové úložiště slouží mnoho let po své obvyklé životnosti. Daleko více, než tomu bylo/je u optických médií. Mám - a jistě nejsem jediný - řadu lisovaných CD z 80. až 90. let, která dodnes perfektně slouží. Mám několik CD-R z poloviny 90. let, která dodnes slouží. Mám také spoustu VHS starých téměř čtvrt století, která nejenže člověk přehraje bez výrazné ztráty kvality, on z nich uložené záznamy dostane i ve vyšší kvalitě, než tomu bylo tehdy. Mám řadu 20+ let starých disket, které když jsem zkusil přečíst před pár lety zhruba 10+ let poté, co na ně byla daná data uložena, neměl jsem s tím nejmenší problém (bez ohledu na mechaniku: původní Panasonic FDD z roku 1994 je zvládala stejně dobře jako novější ALPS z roku tuším 2006).
Mnoho lidí dnes skladuje svá data v cloudech či na flashových úložištích (převážně eNAND ve smartphonech, nebo na (micro)SD kartách). Já nejsem výjimkou. Dokud takováto úložiště slouží, je vše v pořádku a je to neskutečně pohodlné. Ale čas od času se stane, že něco selže. Proběhne razie na Megaupload, paměťová karta umře a tak podobně. A pak často nezbývá nic jiného než vyhledat pomoc. Ať již specializovanou firmu, nebo nějakého nadšeného geeka, vždy platí jedno: jde o jedince, který má onu mechaniku, jíž články rádoby odborníků zavrhly před 5 / 10 / 25 lety.
Takže až zase někde budete číst, že optická mechanika je zbytečná, zkuste se zamyslet nad tím, kde všude máte kupříkladu své fotografie zálohovány. Jestli jen na NAND flash úložišti, (externím) pevném disku a cloudové službě, tak riskujete. Riziko je to malé, ale má se to s ním podobně jako s leteckou přepravou: problém má možná 0,00001 % lidí, ale jakmile se to týká vás, je naopak extrémně velká šance, že přijdete o vše. Zejména s ohledem na to, jak se zmenšují nanometry výrobních technologií a přesouváme se po sestupné spirále od SLC přes MLC k TLC a v budoucnu i QLC čipům.
Optická mechanika není přežitek, je to výborný levný nástroj, který umožňuje dále diversifikovat riziko ztráty těch nejcennějších dat. A narozdíl od cloudu o ní platí, že „co je doma, to se počítá“.