Měsíc s ASUS VivoTab RT aneb Mé první setkání s Windows RT
Kapitoly článků
Jedna věc mě opravdu hodně zajímala. Jako šťoura jsem byl velmi zvědav, jak vlastně systém Windows RT vidí hardware, na kterém běží. Je třeba si uvědomit, že máme tu čest s ARM platformou, nicméně stejně jako v klasickém x86(-64) světě i v těchto Windows existuje nějaký správce zařízení, pracuje se tu s nějakými zařízeními a jejich ovladači a existují mezi zařízeními různé závislosti. Někde musí být nějaké úložiště, systém by měl vidět grafiku, USB port(y), Wi-Fi adaptér a další věci.
Pokud jste se doposud setkávali s klasickými x86-64 platformami a zobrazení hardwaru dle zapojení ve správci zařízení je vám notoricky známo, přičemž SoC platforma postavená na architektuře ARM vám ještě do rukou nepřišla, možná budete u některých věcí překvapeni podobně jako já.
Poznámka: Na prvním obrázku jsou některá zařízení navíc. Je to proto, že jsem si k USB portu připojil kombo čtečku karet s USB hubem se třemi dalšími porty, abych si mohl připojit klávesnici a myš. Dále se po síti sama připojila tiskárna s názvem BLESK, která funguje též jako skener a rovněž jako jednoduchý SMB server pro sdílení vloženého USB úložiště a SD karty.
V seznamu disků jsou tedy navíc ony Generic USB Readery, zatímco MMC Memory Card je v pořádku, to je primární úložiště, na kterém je celý systém. Je zde hromada HID a USB zařízení, něco z toho je připojená klávesnice a myš. Stejně tak Portable Devices zobrazují písmenka čtečky (patří k ní všechna čtyři).
Windows RT - správce zařízení - zobrazení podle typu
I přesto, že jsem tam sám připojil řadu dalších zařízení, je toho tam vskutku hodně. Některé věci jsou však překvapující již nyní, kdy ještě nevidíte zobrazení podle zapojení. Tak např. Broadcom 802.11bgn Wireless SDIO Adapter. Ano, Wi-Fi síťovka je zde ve formě SDIO adaptéru, má tedy stejné rozhraní, jaké používají SD karty. SDIO porty vedou z Tegry (SoC) celkem tři. Pak je tu též halda I²C rozhraní, nějaké to GPIO, zkrátka platforma poněkud odlišná od tradiční x86-64.
Podívejme se tedy na zobrazení dle připojení a rovnou už z Windows RT 8.1 (bude tam kromě češtiny drobná odlišnost). Mimochodem: proč nepoužiju něco jako HWiNFO? Inu, ehm, myslím, že na to přijdete sami ;-).
Windows RT 8.1 - správce zařízení - zobrazení podle připojení
Z tohoto výpisu je vše zřetelnější. Takhle je vlastně jasné, že to hlavní, co je v tabletu, je SoC Tegra 3 a na tom visí veškerý zbytek. V tabletu tentokráte není nic navíc, jen je v něm pro názornost vložená microSD karta. Je jasné, na co je trojice SD Host controllerů použita: jedna je na interní úložiště, zde už Windows RT 8.1 neříká obecně MMC Memory Card, ale jmenovitě Samsung MCG8GA, druhá pro zmíněnou Wi-Fi kartu a třetí pochopitelně pro microSD slot.
Zajímavé je, že dotyková část obrazovky je zde připojena přes zmíněné I²C rozhraní, další tlačítka (zřejmě pro hlasitost) přes GPIO (ostatně ono to na to bohatě stačí), a v neposlední řadě, že součástí grafiky Tegry 3 je i rozhraní pro webkamery. A zatímco Wi-Fi adaptér je připojen přes SDIO, 3G modem je interně na USB (což mě překvapilo, myslel jsem, že Tegra 3 má 3G v sobě) a Bluetooth zase přes UART.
Inu, někdo rád sleduje péčko, jiný se rád dívá na výpis hardwaru. Každý jsme nějaký ;-).
Tip: jednou se mi s tímto tabletem po probuzení stalo, že se obraz automaticky nepřevracel podle toho, jak jsem tablet držel, a byl pořád na šířku. Vlezl jsem do správce zařízení a našel jsem tam žlutý vykřičník u InvenSense senzoru s tím, že prý zařízení bylo vypnuto, protože oznámilo potíže. Tak jsem ho zakázal, znovu povolil (čímž jsem provedl jeho restart) a ono to pomohlo, žlutý vykřičník zmizel a obraz se začal korektně otáčet podle polohy tabletu. Třeba se s tím taky někdy setkáte a tento postup vás uchrání před zbytečným restartem celého systému :-).
Kdybyste měli někdy potřebu reinstalovat Windows na tento tablet, pak vězte, že tak jednoduché jako na x86-64 platformě to není. Klávesová, či spíše tlačítková zkratka, kterou se dá při spuštění tabletu údajně vlézt do Setupu (podržení Volume Up při zapnutí), zde nedělá nic, co by stálo za řeč. Tablet se spustí, ale displej je černý a nic to evidentně nedělá, nicméně nějakou (aspoň takovouto) reakci to má, takže tlačítková zkratka asi funguje (tablet žije, pozná se to třeba podle toho, že sáhnutí na dotykové tlačítko Start způsobí krátké zavibrování).
Rozhodně však funguje zkratka pro násilné nabootování z USB (podržení Volume Down při zapnutí), samozřejmě to pak bootuje jen v režimu UEFI a ještě jen z ARMových binárek (
Perlička na závěr: aktualizace firrmwaru probíhá rovněž přes nevypnutelný Windows Update. To si takhle systém natahal nějaké aktualizace a já se pořád neměl k tomu, že budu restartovat. Dostal jsem se k tomu až jednoho dne cestou v autobusu a zjistil jsem, že to zrovna aktualizuje firmware. Za jízdy v autobuse se displej fotí fakt blbě, omluvte tedy kvalitu mobilního přepáleného snímku.
ASUS VivoTab RT - aktualizace firmwaru
Pohled na podobný textový výjev jsem měl asi tak třikrát (vždy s restarty), co se tam všechno aktualizovalo, netuším, matně si vybavuji, že jedna z aktualizací byla aktualizace firmwaru pro dotykový panel. Jen jsem se modlil, aby to vydržela baterka v tabletu. Kuriózní je, že se aktualizace pro firmware stahuje z Windows Update po každé reinstalaci. Nicméně tenhle textový zážitek jsem měl jen jednou, a to jako na potvoru právě v autobusu. Zřejmě až sám aktualizátor, byť opakovaně stahovaný, pozná, že v tabletu již nový firmware je a znovu se ho aktualizovat nepokouší.