Upgrade PC #4: jak jsem skončil u low-endu pro socky
Přesněji řečeno zvítězila u mě jedna z uvažovaných variant, konkrétně, jak již víte z recenze, procesor Celeron G1840. Související bižuterií se stala základní deska ASRock H81M-GL, tedy adekvátně low-endové prkno pod procesor. DDR3 paměti asi netřeba zmiňovat, výbavu pak doplňuje aktuálně GeForce GTX 750 Ti OC.
Proč jsem nakonec volil tuto konfiguraci? Inu z několika prostých důvodů. Cílem pro mě bylo zachovat alespoň stejný procesorový výkon jako u předchozího 2,93GHz Pentia generace Wolfdale-3M (45nm), ale polepšit si ve spotřebě a vlastnostech. 2,8GHz Celeron toto splňuje, nejbližší vyšší smysluplný procesor je nějaké to ~3,2GHz Pentium, s cenovkou zhruba o 800 Kč vyšší. Zbytečné, zejména též s ohledem na to, že nevylučuji variantu standardního užívání integrované grafiky Intel HD.
Ono se to totiž má tak, že na 400W 80+ GOLD zdroji je spotřeba sestavy H81M + G1840 + GTX 750 TI OC (+ HDD, DVD±RW/RAM + WiFi PCIe×1 atd.) zhruba 40 W v klidu, při provozu s integrovanou grafikou v CPU klesá tato spotřeba na~25 W. Vzhledem k tomu, že Intel má velmi dobré otevřené GPU ovladače pro Linux, je základní funkcionalita prostředí (2D, video vč. akcelerace, Flash atd.) srovnatelná s GeForce. Její výhoda je jedině ve hrách, což v mém případě znamená nějaký ten občasný Skyrim nebo něco podobného. A slovo „občas“ znamená postupem doby stále delší prodlevy bez hraní her.
Kdyby fungoval Nvidia Optimus i pro desktopy, tak ani tohle nezmiňuji, ale „pálit“ navíc ~15 W znamená při modelových 14 hodinách denně, 365 dní v roce a ceně modelově 5 Kč/kWh roční ztrátu ~400 Kč. Jo, je to banalita, také proto to zatím neřeším a nejspíš ani nikdy nebudu, ale je dobré vědět, že CPU nese grafiku, která je plně použitelná například v případě reklamace té GeForce, případně pokud by se z něj stalo v budoucnu nějaké to „sekundární PC“.
V diskusi pod testem Celeronu G1840, případně pod těmi loňskými blogy o upgradu, se někteří z vás vyjádřili v tom smyslu, že tohle nechápou. Já mohu jen dodat, že kombinace CPU+GPU vyšla na ~2 400 Kč a běžná spotřeba mého PC klesla z ~70 W na oněch ~40 W. Pokles, který opět při modelovém propočtu dává úsporu ~800 Kč/rok, tedy při předpokládané době morální životnosti tohoto PC (5+ let) jde o úsporu 4 tisíce Kč. Je to podobné jako s monitorem, kdy jsem loni v létě měnil 27" IPS/CCFL s 2560×1440 za 21,5" VA/LED s 1920×1080 a zaznamenal pokles spotřeby o více než 100 W. Pravda, monitor neběží 14 hodin denně, ale i tak už zhruba 1 tisíc Kč na elektřině ušetřil (takže z jeho pořizovací ceny zbývá už jen 1 490 Kč).
Vím, že je mezi vámi mnoho takových, kteří neřeší „každý blbý watt“ (minimálně mi ve chvíli, kdy tyhle řádky čtete, už spílá na jabberu :-), ale to je vaše filosofie. Moje je, že když mohu koupit novou PC výbavu, jejíž pořizovací náklady se za pár let uhradí samy, ba dokonce bude tato výbava znamenat do budoucna finanční úsporu, tak nevidím důvod proč setrvávat u starého vybavení. Ono to, že mi dosud 2,93GHz 45nm Intel i s deskou fungoval bez potíží, neznamená, že by to za rok nezabalil. Takto bych měl vlastně ještě do nákladů započíst odprodej těchto komponent a uzavřít to tím, že vlastně nula od nuly pošla a upgrade z 45 nm / PCIe v1 desky / DDR2 na 22nm / PCIe v3/2 / DDR3 mě nestála prakticky ani korunu. A mám tišší, méně hlučný (= bezhlučný) počítač.
Jen jedna věc mi vrtá hlavou. Stávající 7200ot HDD Barracuda 7200.11 baští za běhu něco kolem 7 wattů. Kdybych ji nahradil novým SSD (což je brutálně zvedne odezvu systému), tak kupříkladu 256GB ADATA SP610 baští jen 300 mW. Řekněme, že to hodí úsporu dalších 6 wattů. Jak platí už od generace Sandy Bridge, neméně pak pro současný Haswell Refresh, lze se tak v případě použití SSD a integrované grafiky dostat s typickou spotřebou CP při běžné práci i pod 20W hranici. Na to už je 400W zdroj krátký. Pro specifiakce od původních 80Plus až po 80Plus Platinum garantuje danou účinnost pouze od 20% zatížení výše a 20 W představuje pouhých 5 % zatížení 400W zdroje. Na to je krátká i specifiakce 80Plus Titanium, se svojí garancí od 10 % výkonu. Přitom s těmito hodnotami se bavíme o naměřeném odběru zdroje ze sítě, nikoli o spotřebě komponent PC. Technicky se tak můžeme dostat na řekněme 15W odběr PC, přičemž v zátěži nejdou komponenty nad řekněme 50W hranici. Kde dnes seženu 100W, nebo alespoň 200/250W ATX / ITX zdroj, pokud možno s 80Plus Gold či vyšší certifikací? Kromě toho lze další úspory dosáhnout tím, že jednoho dne nahradím 1,65V DDR3 moduly (2GB, vysloužilé redakční) za současné 1,5V, nebo dokonce 1,35V. To je upgrade, který reálně někdy proběhne, kvůli zvýšení paměti na alespoň 8 GB.
Co do budoucna? Kdybych si měl představit, co s výše uvedenou „sockoidní“ platformou jednoho dne, tak je rozhodně připravena na upgrade. Lze zvýšit množství paměti až na 32 GB, lze do desky osadit plnotučné 4×CPU/8×HT Core i7, lze do ní osadit třeba GeForce GTX 980, lze nasadit řeba 1TB SSD. Ale nic z toho na 99,999 % nikdy nebudu muset dělat. Tento stroj nejspíš čeká podobný osud jako jeho předchůdce: pětiletá služba, po které bude nahrazen něčím úspornějším. Co ale bude v nabídce x86 platformy v roce 2020 za podobné ceny? Netroufám si odhadovat.