Upgrade PC #2: Změnil jsem názor
Tento zápisek plynule navazuje na dva týdny starý:
AMD Kabini AM1 + ASRock AM1H-ITX
Tohle je věc, která mi v hlavě hlodá od chvíle, kdy jsem tu desku objevil. Z měření na webech, které ji k testu měly, je jasné, že s ní umí být Kabini ještě výrazně úspornější než s běžným ATX zdrojem, kdy i já zde na Deep in IT jsem v testu se 400W 80+ GOLD naměřil idle spotřebu 18 W, tedy hluboko pod nějakou rozumnou účinností dostupných ATX zdrojů. Tohle prostě chce notebookový zdroj a všemožné univerzální umožňují pořídit zdroj za pár stovek a použít tuto Kabini platformu, která by mi na desktopu výkonově stačila.
Jenže to má háček: nedostupnost rozumných ovladačů pro aktuálně Linux / výhledově BSD. AMD neumí udělat dobré Linuxové Catalysty (vždy něco drhne: tearing videa, podpora výstupů či třeba akcelerace fullscreen Flash videa) a open-source ovladač neobstojí na platformě, která z výkonnostního hlediska (předpokládám) vyžaduje funkční akceleraci FullHD H.264 MKV videa.
Athlon 5350 s AM1 deskou mám po kolečku, které testovací sada AMD absolvovala po Česko-Slovensku, zase zpátky ve svých rukách, takže se na něj budu moci z tohoto hlediska podívat blíže, takže v případě zájmu (máte?) následně poreferuji.
Xeon do S775 × Intel P35 → G45
Hezký nápad, nevěděl jsem o tom, že to stále jde. Ale jak plyne z logiky věci, případný upgrade je mj. hlavně o poklesu spotřeby. Vyšší výkon nepotřebuji, takže tohle smysl nedává. Ale díky za tip, jiní jej rozhodně ocenili.
Druhá varianta postavená kolem patice LGA775 mi dává smysl víc: vyměnit stávající ATX desku s Intel P35 za něco s G45, tedy integrovanou grafikou Intel GMA X4500HD, která podporuje i 1080p H.264 video (skrze Clear Video). Tahle varianta se mi celkem zamlouvá.
S1150 s DP / HDMI
Ve výběru si tak i nadále ponechávám variantu upgradu na S1150 a 22nm Intel platformu. Je jasné, že v případě upgradu, který zase bude sloužit X let, nemá smysl šetřit ty zhruba dvě-tři stovky, takže volba je jasná, deska s DisplayPortem (pro PC) i HDMI (pro TV). Otázkou je ale procesor, nakonec jsem možnosti trochu překopal a výběr zúžil na dva typy (pozn.: oba jsou výkonově dostatečné, ten vyšší je jen takový G.A.S.):
Pentium G3258 vs. Celeron G1840
Ten vyšší stojí zhruba 18 stovek, ten nižší jen tisícovku. Připomenu, že aktuálně funguji na 2,93GHz 65nm Pentiu Dual-Core, takže i onen 2,8GHz Celeron bez Turba bude výkonnostním upgradem. Nemluvě o tom, že má nižší TDP a v něm i integrovanou grafiku Intel.
Ale jakoby Intel tušil, že si brousím zuby, takže uvedl na trh výroční edici Pentia, 3,2GHz model G3258 s možností OC a lepším převodem tepla. Ano, líbí se mi moc a je jasné, že v případě OC někam mezi 4,0 až 4,5 GHz z toho bude vynikající volba, ale zase musím zopakovat: výkon navíc netřeba.
Výměna skříně
Tudy ne, hlučnost není problém, vibrující pevný disk (a že ta Barracuda 7200.11 po 2,5 roce provozu už vibruje) mám obvykle uložen na molitanech na dně skříně a nevím o něm (na fotografii je přišroubovaná jen kvůli transportu). Skříň pro mě nemá žádný jiný význam než funkční, klidně bych místo ní používal krabici od bot. Takže i ohavná, stará, nekvalitní, „alobalová“ Eurocase mi zcela dostačuje a bude ještě více, pokud do ní přijde něco úspornějšího.
SSD
Jsou věci, které je vhodné mít na rychlém úložišti a archiv fotek mezi ně řadím, takže v případě SSD jsem se rozhodl ít minimálně do 64GB kapacity. Podle cen, pokud bude vyšší nedaleko, tak klidně do 120/128GB. Už máte někdo v provozu ty nové 16nm Crucialy, nebo ty úsporné ADATA SP610?