Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

FinFET

Jen vzácně se stane, že některý z výrobců reálně uvede svůj proces dříve oproti původnímu očekávání. To bude případ 8nm, superúsporného procesu od Samsungu, posledního kroku před EUV litografií…
Zmenšená varianta dosavadního 14nm FinFET procesu a k tomu 7nm FinFET s EUV, to jsou aktuální novinky od Samsungu, díky kterým budou čipy zase o něco menší a přitom výkonnější.
Co Globalfoudries slíbila, to plní. Firma představila zbrusu nová FinFET výrobní proces 7LP, který posune zejména menší jednodušší čipy typu ARM SoC zase o notný kus blíže dokonalosti.
Globalfoundries New 02
GlobalFoundries skutečně přeskočí 10nm procesy a po 14nm se vrhá rovnou na 7nm. Zde kromě 200 vlastních lidí využije i 500 inženýrů, kteří do firmy přišli s koupí části IBM.
blog
Steam Skyrim 3
Rád bych navázal na no-Xův zápisek zamýšlející se nad tím, co přijde po 14/16nm GPU a hlavně kdy to přijde. Myslím, že to bude trochu jinak a nebude až tak primárně souviset s tím, co popisoval.
Jihokorejský gigant přešel od výroby DDR4 čipů 20nm generací procesu k 10nm generaci. Reálně to nejspíš znamená 14nm FinFET, nicméně jak Samsung udává, efektivita čipů je o 10 a 20 procent lepší.
Přes dlouhotrvající proces přípravy jednotlivých variant 16nm FinFET výroby u TSMC má firma nyní k dispozici více než dostatečnou klientskou základnu a plánuje výrazný nárůst výrobních kapacit, aby...
 
Amd Polaris 07 Ces 2016
V průběhu CES vyšlo najevo pár střípků o nových výrobních procesech. Přechod z 28 na 14/16nm v tomto světle připomíná spíše rozdíl jednoho výrobního procesu než dvougenerační skok.
Drive PX 2 je dle slov samotné Nvidie mobilní superpočítač určený mimo jiné pro samořídící automobily. Nás ale jistě bude více zajímat ono 16nm GPU a CPU jádra Nvidia Denver.
Po odhalení architektury Polaris zveřejnila AMD další informace, které nebyly uvedeny v původních materiálech - pojďme se na ně v kostce podívat…
Nová vlajková loď, čip pro Galaxy S7 a pro Smasung současně premiéra vlastních CPU jader. To vše v sobě skrývá Exynos 8890 alias Exynos M1 alias Mongoose.
Nejen velkými americkými odběrateli živo jest TSMC. Tchaj-wanská megapekárna 300mm waflí má 10 nových velkých zákazníků z řad čínských návrhářů čipů. Zahrnují celé spektrum využití.
V továrně Globalfoundries
Pokud AMD hovořila o procesorech Zen, zmiňovala jedním dechem FinFET výrobu. Přestože se předpokládalo, že stejně jako u dosavadních procesorů zůstane věrná GlobalFoundries, není to zdaleka jisté.
Na 16nm výrobu v TSMC se hledí jako na proces, na němž vznikne hardware, který definitivně zakončí téměř čtyřletou éru 28nm produktů. Přehnaný optimismus ale zatím není na místě.
Optimismus z hlediska očekávaného zájmu partnerů o 28nm výrobu klesá a United Microelectronics tak pomalu zvolňuje růst těchto výrobních kapacit.