ARM věří, že v roce 2020 ponese 25 % serverů procesory ARMv8
ARM letos na jaře při několika příležitostech předkládala výhledy na rok 2020, kdy by její procesorová architektura měla dosáhnout výrazně vyššího podílu na trhu. Hovořila kupříkladu o 250 milionech ARM notebooků, 2,1 miliardy telefonů nebo o zdvojnásobení trhu s tablety. Krom toho předpokládala, že si z koláče serverových procesorů ukousne 20 %.
„Naposledy jsme vám sdělili, že cílíme na 20% podíl na serverovém trhu pro rok 2020, dnes tento výhled navýšíme. S úspěchem, který jsme v tomto odvětví zaznamenali, se zákazníky, kteří vydávají naše produkty a s našimi investicemi do tohoto ekosystému, míříme na 25% podíl v roce 2020.“
--- Pete Hutton, výkonný vice-president produktového vývoje, ARM
Podobných prohlášení s tak dalekým výhledem, že než k němu dojde, všichni na sliby zapomenou, slýcháme ve světě IT spousty. Společnost ARM ale nepatří mezi firmy s agresivním marketingem a obvykle neslibovala, co by bylo mimo realitu. Přestože 25% na trhu, kterému už prakticky ze 100 % dominuje Intel, vypadá jako nedosažitelný cíl, jsou tu určité indicie, díky nimž by se cíle mohlo podařit dosáhnout. První tkví ve faktu, že většina produktů Intelu pro tento trh jsou velké drahé procesory. ARM naopak nabízí malé a levné. Uvědomíme-li si, že statistika trhu vychází z počtu prodaných kusů, pak je jasné, že podíl na trhu bude hrát do karet ARM: Nakoupí-li zákazník u Intelu za $200, získá jeden procesor. Nakoupí-li zákazník u ARM za $200, získá deset procesorů. Obě firmy sice utrží stejnou částku, ale ARM tím získá 10× vyšší podíl na trhu.
Druhou indicií, která naznačuje, že by podíl ARM mohl skutečně stoupnout je únorové vyjádření Intelu, jehož finanční ředitel konstatoval, že ústup AMD ze světa serverů dává prostor ARM procesorům. Intelem předkládané důvody jako takové nedávaly příliš smysl - AMD má už léta jen minimální tržní podíl na úrovni pár jednotek procent a v poslední době klesal jen o desetiny, takže se žádný zlom, který by otevřel dveře třetímu výrobci, nekonal. Zdá se, že ve vyjádření Intelu nebyly podstatou sdělení důvody (které byly evidentně zástupné), jako spíš ona klíčová informace, že tu je ARM a že její podíl na trhu s procesory poroste. Toto sdělení mohlo zčásti mířit k regulačním úřadům, aby alespoň v krátkodobém horizontu vytvořilo dojem, že Intel nemíří k monopolnímu postavení, ale zároveň mohlo být určeno také analytikům a investorům, aby je připravilo na fakt, že stávající pozice Intelu v serverech není neotřesitelná a podíl ARM poroste.
ARM v poslední době intenzivně spolupracovala s výrobci serverového softwaru, aby svým čipům připravila dobré zázemí. Podle Huttona vše vychází: „Vstoupili jsme do úložišť, vstoupili jsme do cloudu, vstoupili jsme do HPC, je to fajn a jsme velmi spokojení s tím, jak se situace vyvíjí. Připravujeme další investice. Žádná část [serverového] trhu pro nás není nedostupná. ARM a jeho partneři půjdou po každém kousku z oněch $20 miliard [celkového serverového trhu].“