Intelovo eso v rukávu: 4k LCD za polovic a bez TN filmu
Intel na Computexu překvapil zajímavými plány. Stávající 4k LCD panely považuje za příliš drahé, a tak se pokusil najít cestu, která povede k výrazně nižší ceně při velmi zajímavé kvalitě. Jako technologického partnera si vybral Samsung a vytyčil si následující cíle:
- cena $399 (tj. pár korun přes 8 tisíc plus daň)
- úhlopříčka 23,6″
- ne-TN technologie
Tou ne-TN technologií je míněna konkrétně PLS. Pokud vám tato zkratka nic neříká, vězte, že znamená Plane to Line Switching a jde o masku Samsungu, kterou před časem vyvinul (a následně zdokonalil) jako řešení, které nabídne kvality IPS za nižší cenu. Ona zdokonalená verze byla nazývána S-PLS, ale nakonec se Samsung rozhodl zůstat u prostého PLS i pro onu lepší variantu. Displeje této technologie najdete třeba na tabletech Samsungu, ale i na řadě LCD monitorů jiných výrobců, kteří u Samsungu nakupují panely a hotové výrobky obvykle prezentují jako IPS displeje. Technologie totiž umožňuje dosažení prakticky shodných pozorovacích úhlů, odezvy a velmi podobného kontrastu. Použité panely by měly dosahovat 100% pokrytí sRGB a nést certifikaci Technicolor (další specifikace zatím Intel drží pod pokličkou).
Detail PLS (podle Digitalversus.com)
Nejlevnější současné 4k LCD monitory stojí mezi 17-20 tisíci Kč (vč. DPH), jako například AOC U2868PQU zobrazený v úvodu - a to ještě s TN maskou. Proč Intelu záleží na vytvoření 2× levnější alternativy s kvalitnějším obrazem a proč vůbec vstupuje do světa monitorů? Inu, věří, že za zpomalenými cykly, ve kterých uživatelé upgradují svá PC, stojí stagnace rozlišení LCD panelů. 90 % uživatelů podle Intelích statistik stále běží na rozlišení 1080p a nižších. Právě vyšší rozlišení je to, co nejčastěji vede k upgradu ostatního hardwaru - především grafického, který s sebou nese (nebo pro optimální běh vyžaduje) nákup adekvátně výkonného procesoru.
Z tohoto úhlu pohledu dává tento princip dobrý smysl, z jiného už může trochu pokulhávat - pokud procesorový výkon v posledních letech roste tempem ~5 % za rok, je pro mainstreamové uživatele, na něž Intel podle vlastního vyjádření míří, poměrně obtížné provést výkonnostně rentabilní upgrade, který bude dostupný opět v mainstreamových cenových relacích. Na druhou stranu, pokud uživatel ušetří nejeden tisíc na nákupu tohoto LCD, může nějakou korunu (dolar, šušeň…) navíc pustit při koupi procesoru či grafické karty.
Intel má v rukávu ještě druhé eso: Popsaný LCD panel bude dostupný v rámci All-in-One PC za $999, které již bude hardware (Intelu) obsahovat, takže zájemce nebude muset sáhodlouze řešit, nebude-li vědět, jakou konfiguraci zvolit.