Administrační rozhraní
Kapitoly článků
Nejzajímavějším na správě tohoto NAS zařízení je bezpochyby webové administrační rozhraní, které vám dává kontrolu nad všemi funkcemi tohoto NAS. Jakmile zadáte do prohlížeče IP adresu zařízení, můžete se přihlásit a pustit se do všelijakého nastavování. My jsme Thecus testovali s nejnovějším dostupným firmware, který byl aktuálně na stránkách výrobce k dispozici. Jeho označení je 5.01.05.
Celé rozhraní je vytvořeno v PHP a běží na web serveru, který je nahraný na 128 MB velké flash paměti, která je připojena k základní desce. Menu je rozděleno do devíti skupin dle jednotlivých spolu souvisejících témat. První skupina System information vám nabídne přehled o systém, aktuální verzi firmware, monitoring ventilátorů či procesoru a informace z logu.
Druhá skupina System management je o poznání bohatší. Zde máte pod kontrolou správu notifikací, aktualizaci firmware, funkce wake on lan nebo naplánované vypnutí či zapnutí celého NAS.
Skupina System network vám umožní nastavovat obě síťové karty. U obou můžete nastavit podporu Jumbo Frame až do velikosti 9000 bytů. Na síťové kartě určené pro vnitřní síť je k dispozici i DHCP server.
Ve skupině storage je k dispozici správa pevných disků. Je zde přehled o jejich stavu, průvodce pro vytváření RAID, funkce pro připojení ISO souboru nebo přímo nastavení adresářů na diskovém prostoru a možnost úpravy přístupů k nim.
V další části User nad Group Authentication máte pod kontrolou správu uživatelů. Můžete je zakládat jednotlivě nebo hromadně, přidělovat jim diskový prostor, rozdělovat do skupin nebo pracovat s Active Directory.
Pod skupinou Network Service naleznete nastavení Samby, NFS, FTP serveru nebo web disku, tedy úložného prostoru přístupného přes prohlížeč.
Následuje velmi zajímavá skupina Application Server. Zde je jednak volba pro spojení s iTunes serverem, ale hlavně je zde možnost instalovat dodatečné moduly. Pomocí nich lze možnosti Thecusu v mnoha směrech rozšířit. Pod položkou Auto Module Instalation najdete seznam předpřipravených modulů, které je možné nainstalovat jedním kliknutím. Rozhraní si stáhne aktuální verzi ze serveru Thecusu a následně provede automaticky instalaci. Po instalaci je potřeba modul ještě spustit, případně nakonfigurovat. Vlastnosti modulu se neintegrují přímo do webového rozhraní, ale kliknutím na název modulu se otevře zcela nové okno prohlížeče, kde máte možnost modul ovládat.
Kromě předpřipravených modulů lze doinstalovávat i jiné, které vytváří komunita a které si stáhnete kedkliv jinde nebo si je sami vytvoříte. Tímto způsobem můžete doplnit například SSH server a připojovat se pomocí terminálu přímo k příkazové řádce na systém, který na NASu běží.
Komunita kolem tohoto zařízení je aktivní především na oficiálním diskusním fóru I love Thecus, kde můžete najít informace o spoustě dalších rozšíření. Příjemné je, že nám fungovaly i moduly určené pro jiné konkrétní typy NASu od Thecusu, všechny totiž používají stejný systém.