Zajímavé moduly
Kapitoly článků
Mezi předpřipravenými moduly jsme vybrali několik nejzajímavějších a ty jsme se rozhodli blíže vyzkoušet. Jediný problém jsme měli s modulem Mail Server, který se nám přes webové rozhraní nepodařilo nainstalovat. Instalace skončila chybou, modul se objevil mezi nainstalovanými, ale nešel spustit a kupodivu už ani odinstalovat. Práce se všemi ostatními moduly byla bezproblémová.
Pokud si nainstalujete modul MySQL, máte v jeho správě k dispozici standardní rozhraní PHPMyAdmin, ve kterém můžete s databázemi pracovat. Web server modul, který vám umožní používat Apache server, vám ve webovém rozhraní dovolí jen zkontrolovat aktuální stav a server spustit či stopnout. Jeho konfiguraci máte následně pod kontrolou pomocí konfiguračních souborů, které se objeví na diskovém prostoru v adresáři
Dalším zajímavým modulem je download manager. Ten podporuje stahování z FTP či HTTP, ale také z P2P sítí eMule a Bittorrent. Není problém ho zaúkolovat stahováním objemných souborů například přes noc, kdy vám nebude vadit vytížení internetového připojení.
Pokud jde o Bittorrent, je standardně k dispozici ještě jeden klient, tentokrát specializovaný výhradně na tuto síť. Jmenuje se Transmission a zaujal nás především bohatou nabídkou nejrůznějšího nastavení. Hodit se může i modul pro replikaci RAID nebo pro správu a připojení IP kamer. Tam je trochu škoda, že z IP kamer dokáže získávat pouze statické obrázky, na druhou stranu seznam podporovaných kamer je poměrně rozsáhlý.
Na závěr jsme si nechali ještě dva moduly, které jsou v Thecusu integrovány přímo v samotném systému. Jedná se o fotogalerii a webového správce souborů. Do obou z nich se můžete přihlásit hned na úvodní přihlašovací obrazovce vedle volby pro přihlášení do administračního rozhraní. Galerie má jedno univerzální téma laděné do tmavých barev s logem společnosti Thecus. Po přihlášení uživatelským jménem a heslem, které jste si vytvořili v administračním rozhraní, si musíte vytvořit novou galerii a do ní následně opět přes prohlížeč nahrajete fotky. Pokud z prohlížeče zkopírujete adresu galerie a pošlete ji jako odkaz komukoliv jinému, bude si jí moci prohlížet i bez přihlašovacích údajů. V takovém případě logicky chybí možnost nahrávat či mazat fotky. Co naopak nechybí, je volba zobrazení EXIF informací o každé fotografii nebo slidwshow.
Pomocí webového správce souborů budete mít k dispozici přístup k datům na discích přímo z webového prohlížeče. Dokáže pracovat i s vlastním kontextovým menu při stisknutí pravého tlačítka myši u vybraného souboru a podporuje také drag&drop. Zpracovaný je přehledně, bere v úvahu práva k souborům vzhledem k aktuálně přihlášenému uživateli a dokáže vše, co od něj lze očekávat - kopírování, úpravy názvů, upload, download, práci se složkami nebo dokonce vyhledávání.