Akcelerace videa
Kapitoly článků
Krátce se ještě po nějaké době zastavme u hardwarové akcelerace videa pomocí GPU. Nebude to ani tak o schopnostech GPU či jeho dekodéru videa UVD 3.0, ale spíše o praktické implementaci ve dvou vámi nejpoužívanějších programech.
Media Player Classic – Home Cinema
Jeden z nejpopulárnějších přehrávačů pro Windows si poradí, ať již díky svým interním, nebo externím filtrům téměř s čímkoli. Nás zajímá pochopitelně hlavně H.264 v matrošce, takže si ukažme dva typické "Blu-ray ripy" a to jak zatíží jejich GPU-akcelerované přehrávání zbytek systému, tedy CPU.
Námi používaný procesor rodiny "Nehalem" je pochopitelně docela dělo, takže ~2-3% zatížení CPU při akceleraci je pochopitelné. Z DXVA v tomto případě budou těžit hlavně majitelé pomalejších CPU, kteří se například rozhodnou upgradovat svůj již postarší Radeon řady 2000 či 3000 na něco, co si s videem poradí, přidá na 3D výkonu a současně nebude stát moc peněz.
Další video ~15GB velikosti si vezme z CPU o trošičku více, ale je to víceméně zanedbatelné.
Co ale zanedbatelné není, je to, že při aktivaci UVD dekodéru v GPU létají takty karty nahoru. V našem konkrétním případě to znamenalo, že když jsme pustili video, stoupla spotřeba PC z 101 na 117 W. Když jsme pak totéž video pustili s vypnutou GPU akcelerací (tedy počítané na CPU), grafika pochopitelně zůstala na základních taktech a mírně zatížený procesor zvedl spotřebu PC ze 101 na 115 W.
Paradoxně tak u našeho výkonného CPU vycházelo výhodněji GPU akceleraci nepoužívat, nicméně je důležité si uvědomit, že to není obecně platné pravidlo. Pokud máte nějaký starší procesor, který H.264 decoding vyždíme daleko více a současně má ono CPU třeba vyšší hodnotu TDP, pak bude nárůst u videa dekódovaného na CPU podstatně vyšší než když použijete GPU akceleraci. Každopádně na toto jsme měli potřebu upozornit.
VideoLAN VLC
Když pak odhlédneme od MPC HC, pak se ještě zastavíme u VLC. To před rokem také přineslo GPU akceleraci. Kromě obvyklé várky různých videí, kde často na vytížení CPU ani nepoznáme, jestli je počítá GPU či CPU, jsme vyzkoušeli i známe "Samsung Oceanic" demo se 40Mbit/s H.264 videem. Zde si VLC 1.1.9 s posledními Catalysty 11.5 pod Windows 7 vylámalo zoubky. Přehrávání bylo zaseknuté na prvním-druhém snímku, seek nepomáhal, zjevně tedy toto video leží mimo možnosti VLC z hlediska akcelerace na GPU AMD.
Nicméně abychom vyloučili vliv něčeho jiného v systému, zkusili jsme i přehrávání přes CPU. I tak nebylo přehrávání v pořádku, video se trhalo, rozpadalo do kostiček a celkově nebylo přehratelné:
Zajímavé je, že totéž video v MPC HC jelo bez potíží:
Stejně přehrávané CPU cestou jelo i v jiných přehrávačích i na jiných PC (lowend Intel Pentium Dual-Core E6500, přehrávání pomocí ffmpeg-mt) bez problémů, brzdou zde tedy bylo skutečně samo VLC.
Asi by se ale slušelo dodat, že demo od Samsungu je extrém, běžná H.264 videa VLC zvládá a podpora GPU je stále vedena jako experimentální.