AM5: LGA, 1718 kontaktů, 40×40 mm, DDR5
Současný socket AM4 je pravděpodobně konečnou co se týče klasických socketů (sensu stricto), s AM5 půjde již o provedení LGA. Zůstane však čtvercové provedení a nejspíš se nijak výrazně nezmění ani rozměry. Hrana by měla být 40 milimetrů. Počet kontaktů stoupne ze současných 1331 na 1718, čímž se dostane nepatrně nad Intelem plánovaný LGA-1700, který je s obdélníkovým půdorysem 37,5 × 45 milimetrů plošně o něco větší.
Socket AM5 bude podporovat dvoukanálové zapojení pamětí DDR5, což se tak nějak očekávalo.
Podle leakera ExecutableFix nebude podporovat PCIe 5.0, což však považuji za velmi odvážné tvrzení. Dokonce si troufám tvrdit, že autor zaměňuje specifikace první generace platformy se socketem AM5 (Raphael) s parametry socketu. Stejně jako první generace platformy se socketem AM4 nepodporovala PCIe 4.0, ale další již ano, tak to nejspíš bude i se socketem AM5. PCIe 5.0 nemění počet kontaktů, takže je přechod z PCIe 4.0 na 5.0 z hlediska socketu transparentní záležitost.
DDR5-4800
Nicméně z těchto informací můžeme usuzovat, že na rozdíl od serverové verze Zen 4, procesorů Genoa, kde je PCIe 5.0 potvrzena, nebude desktopová verze Zen 4, procesory Raphael, s PCIe 5.0 počítat.
Kdy přesně nastane premiéra socketu AM5, zatím není známo. Jistě to bude v roce 2022, ale existují protichůdné informace. Zhruba před měsícem hovořily celkem spolehlivé zdroje o ohlášení nové generace procesorů v září až říjnu, přičemž dostupnost by měla následovat v říjnu až listopadu. Oproti tomu redakce webu Anandtech v lednovém dotazu (adresovaném CEO AMD Lise Su) naznačila, že by mohl být vydán už v prvním pololetí - CEO však tento termín vydání nedementovala. Je však možné, že mezi lednem a květnem došlo k posunu data vydání z prvního na druhé pololetí. Jiné oficiální datum než rok 2022 ale AMD nikdy veřejně nepotvrdila.