AMD má vzorky 20nm APU, do sériové výroby spíše nepůjdou
Když TSMC zrušila výkonnou variantu 20nm procesu, bylo jasné, že samostatné grafické čipy na 20 nanometrech nevzniknou. Zachována zůstala jen varianta pro výrobu SoC a jiných menších procesorů. Záhy ale vyšlo najevo, že energetická úspora není oproti pokročilým formám 28nm procesu nijak významná, a tak je i nabídka 20nm SoC vzniklých u TSMC poměrně omezená (nejznámější jsou Apple A8/A8x, Qualcomm Snapdragon 810 a nyní se mluví i o modelu Snapdragon 818 s 10 jádry).
Od průsaku prvních nepříliš pozitivních informací bylo jasné, že to s 20nm SoC AMD: Amur (ARM) a Nolan (x86) nebude nikterak růžové. Střídavě se objevovaly neoficiální zvěsti o jejich zrušení i pokračujících přípravách. Nedávno uniklé roadmapy, jejichž původ není jasný, už APU Nolan neuváděly a zmiňovaly pouze Amur s ARM jádry. Ve světle nových informací je možné, že tyto materiály pocházely od AMD, pouze nebyly aktuální.
Nyní totiž Lisa Su, CEO společnosti situaci objasnila. Vývoj 20nm APU proběhl, hotové jsou i vzorky, ale po zvážení všech pro i proti to vypadá, že pravděpodobně vydaná nebudou (v oficiální roadmapě již namalovaná nejsou). Ze slov Su je zřejmé, že posun oproti 28nm výrobě není nikterak výrazný. FinFET technologie (14nm, 16nm) jsou prý výrazně zajímavější a umožňují dosáhnout výrazně zajímavější poměr cena / výkon (resp. cena / užitná hodnota). I když si CEO nechala malou rezervu pro možnost tyto produkty vydat (snad pro případ neočekávaných problémů s FinFET procesy?), je pravděpodobné, že se sériová výroba nikdy nerozběhne.
„Během posledních šesti-sedmi měsíců jsme museli přehodnotit plánované produkty a podle návratnosti investice rozhodnout, které posílí naši pozici na trhu a které ne.“
--- Lisa Su, CEO AMD