AMD Analyst Day 2010: Plány AMD na dva roky dopředu
Server CPU Roadmap
Začneme Opterony, kde je vše narýsováno radlicemi „Bulldozerů“. Procesory s těmito jádry v příštím roce začnou nahrazovat „staré dobré“ K10.x a nadále bude udržován segment maximálně dvouprocesorových a až čtyřprocesorových serverů. Segment 2P a 4P serverů bude stavět na dvoučipových procesorech s celkem čtyřmi paměťovými kanály na socket, v 1P a 2P segmentu to budou jednočipy. Ty budou postaveny na maximálně osmi jádrech „Bulldozer“ (tedy přesněji čtyřech „Bulldozer“ modulech), ovšem už v roce 2012 by mohl přijít „Bulldozer nové generace“ a vzniknout monolitický 10jádrový procesor („Sepang“), který pak bude ze dvou takových kousků v 2P a 4P segmentu poskládán v 20jádrový („Terramar“). Vše na 32nm výrobním procesu.
Ačkoli videa jsou obsahově i provedením nevalné kvality, rozhodli jsme se, že vám je zde předvedeme. Rick Bergman z AMD předvedl poprvé procesor s osmi „Bulldozer“ jádry (konkrétně „Zambezi“) a k němu grafiku s GPU „Cayman“ (tedy Radeon HD 6900). Nečekejte nic zvláštního, „Cayman“ přehrává HD video (to zvládají i integrované grafiky) a „Zambezi“ se také moc nepředře.
Desktop CPU/APU Roadmap
V desktopech to bude veselejší, tam totiž bude AMD razit cestu „Fusion APU“ a pouze nejvyšší třída bude počítat s procesory bez integrované grafiky. Stejně jako do serverů přijde do výkonnostního segmentu desktopových procesorů „Bulldozer“, příští rok to bude procesor „Zambezi“ (4- až 8jádrový), aby jej další rok vystřídal „Komodo“, zatím také jen coby 8jádrový (zda přijde i do desktopu desetijádro, to spíše neočekáváme, ale to je ještě daleko, stát se může leccos).
Pokud jde o APU, příští rok je v plánu dlouho diskutované „
O něčem to bude až v roce 2012, kdy „Stars“ jádra nahradí „Bulldozer“ moduly, a to dokonce „Bulldozer další generace“. I zde budou tato jádra jen čtyři, v desktopech bude mít asi AMD jiné priority (jako třeba větší zaměstnání integrované grafiky).
Ovšem asi nejzajímavější to bude už příští rok v segmentu All-In-One a malých PC (nettopů) a protože se tento segment překrývá se segmentem notebooků a netbooků, rozebereme si jej v poslední části.
Notebook CPU/APU Roadmap
S tímto segmentem se překrývaly už i APU s až čtyřmi CPU jádry, tedy „Llano“ a v roce 2012 „Trinity“. Jenže to jsou všechno čipy vyráběné v bývalých továrnách AMD, tedy dnes Globalfoundries. Naproti tomu procesory pro nejnižší třídu notebooků a třídu netbooků (a v desktopu AIO/SFF PC) již nyní pilně tvoří Taiwan Semiconductor Manufacturing Company neboli TSMC. Úsporné „Ontario“ a rychlejší „Zacate“ budou tvořeny na 40nm procesu a zahrnou rovnou opět pro úsporu energie navržená jádra „Bobcat“.
AMD má v plánu tato jádra do roku 2012 ještě vylepšit a udělat z nich základ nových APU vyráběných už 28nm procesem (pravděpodobně opět v TSMC, ale může se třeba stát, že to dají už i v Globalfoundries). AIO/SFF PC budou mít takováto APU se dvěma až čtyřmi jádry, u netbooků a tabletů se mohou vyskytnout i pouze jednojádrové varianty. Procesory „Krishna“ budou nahrazovat „Zacate“ a procesory „Wichita“ považujeme za ty úspornější, tedy náhradu „Ontario“. Na videu je notebook postavený na platformě „Brazos“, soudě dle zmínky o 18 wattech s procesorem „Zacate“, integrovaná grafika přehrává HD video.