„Bobcat“
Kapitoly článků
„Bobcat“ má být konkurence nejen k Atomu, ale i k úsporným mobilním procesorům Intelu. Míří do notebooků a netbooků. Jde o čistokrevné jednojádro, které by mělo mít výkon „na úrovni 90 % současných jader AMD“, ovšem na poloviční křemíkové ploše, což umožní snížit spotřebu. O té AMD hovoří jako o „sub-one-watt per core“, tedy jedno jádro by mělo být schopno spotřebovávat do jednoho wattu. A protože i „Bobcat“ je jakýsi „modul“, můžeme klidně očekávat více takových jader na jednom kousku křemíku.
Narozdíl od „Bulldozeru“ se „Bobcat“ hned objeví coby součást APU, kterým bude netbookové „Ontario“, de-facto přímá konkurence současnému Atomu s integrovanou grafikou. Vy už jistě víte, že ho vyrábí TSMC na 40nm výrobním procesu.
„Bobcat“ bude v podstatě coby „modul“ jakýmsi „podvozkem“ pro zbytek procesoru, zejména onu integrovanou grafiku, která už pravděpodobně tak úsporná jako samotný „Bobcat“ nebude. Dělat moduly „Bobcat“ jako samostatná jádra by asi bylo hodně neefektivní, při krájení křemíkových desek by vznikalo poměrně hodně odpadu ;). „Bobcat“ se tedy coby samostatný procesor bez grafiky nejspíše vůbec neobjeví, což nám pochopitelně z mobilního segmentu vytlačí Nvidii zas o něco více. To vše však ukáže až čas.
Zopakujeme si ještě známé věci: procesor „Ontario“ (v BGA provedení) ponese dvě „Bobcat“ jádra, grafika v procesoru bude „DirectX11-capable“ a procesor bude mít DDR3 paměťový řadič.
Na závěr si můžete níže v galerii prolistovat dvě detailní prezentace o vnitřnostech jader „Bulldozer“ a „Bobcat“, je to více technicky zaměřené, takže to raději nebudeme nijak komentovat.