AMD bude tvořit 64bitové Opterony postavené na ARMv8
Nejprve připomenutí původního článku:
Předně je třeba upřesnit jednu věc: frázi „AMD se odklání“ lze chápat tak, že AMD utlumí výrobu x86 procesorů na úkor ARM. Takto by to být ale chápáno nemělo, spíše jde o to, že AMD, dlouholetý tvůrce x86-kompatibilních procesorů, bude náhle hrát na dvou procesorových frontách, vedle svého dosud stěžejního produktu (x86 procesory) začne dělat i procesory, které jsou postavené z větší části na duševním vlastnictví někoho dalšího, v tomto případě společnosti ARM, která sama o sobě procesory nedělá, pouze právě licencuje své návrhy jiným a ti z toho pak dělají samotné procesory, dnes většinou ve formě nějakého SoC, nebo minimálně je zvykem integrovat alespoň tu grafiku. To by u AMD neměl být problém, nicméně kdosi už ji celkem úspěšně předběhl a má značný náskok. Samozřejmě je řeč o Nvidii.
AMD tedy bude dělat také ARM procesory, i když termín bude asi není úplně na místě, protože AMD na tom s ARMem pracuje už zhruba rok. Možná si vzpomenete na dubnovou zprávu o finančních výsledcích ARMu za první kvartál tohoto roku, kde byla zmínka o prodeji licencí na 64bitovou architekturu ARMv8 nejmenované, avšak významné společnosti, nyní je tedy zřejmé, že tou společností je právě AMD.
Co je na tom rozhodně zajímavé, že výsledné produkty ponesou jméno Opteron, stejně jako dosavadní x86 procesory pro servery. Právě v nich vidí AMD pro ARM uplatnění, takže do klientské části, do níž nyní v souvislosti s procesory ARM vstupují Windows RT, se zatím AMD nehrne.
Do souvislosti si totiž můžeme dát dřívější zprávy o tom, že AMD už nehodlá konkurovat Intelu spolu s informací o projektu Win, pro nějž AMD nabírala nové lidi. Ten se týkal vývoje nějakého toho SoC, přičemž spolupráce s ARM a postavení takového SoC právě na procesorech ARM dává smysl. Stejně tak do toho dobře zapadá koupě firmy SeaMicro, skrze jejíž Freedom supercompute fabric budou připravované ARMové Opterony v případných serverech a superpočítačích propojeny.
Klíčovou roli bude hrát vedle ARM také Red Hat se svým projektem Fedora (u nás přezdívaná „Fidorka“, jinak ale fedora je vlastně plstěný klobouk, takže ta příbuznost s červeným kloboukem (Red Hat) je asi jasná ;), resp. posléze distribucí Red Hat Enterprise Linux. Fedora (coby takový testovací prostor pro vývoj Red Hat Enterprise Linuxu) sice běží na ARMech již nějakou dobu, ovšem 64bitová architektura je pro ARM pořád ještě novinkou (jde o poslední architekturu ARMv8 z roku 2011, na jejíž bázi doposud žádné procesorové jádro nikdo nepostavil) a AMD spolu s Red Hatem chtějí být v serverovém segmentu se 64bitovými procesory ARM průkopníky. Zjednodušeně řečeno AMD řeší hardwarovou stránku, Red Hat softwarovou (na projektu Fedora se pilně pracuje, aby plně podporoval 64bitové ARM procesory, přičemž během několika měsíců by měla být uvedena dokonce i 64bitová odnož otevřeného portu Javy OpenJDK).