APU Carrizo, nástupce Kaveri, bude SoC, ale zůstane na 28nm procesu
Když se v loňském roce objevily první informace o APU Carrizo (které se skládá z procesorových jader Excavator a grafických GCN neupřesněné generace), klonili jsme se k možnosti, že tento čip bude vyráběný 20nm procesem. To korespondovalo s poklesem maximálního TDP z 95W (Kaveri) na 65W (Carrizo).
Jeden z inženýrů AMD, Saket Doshi, se na svém profilu v rámci webu LinkedIn pochlubil tím, že pracuje na „28 nm (GF28A) Carrizo SoC“. Z toho se dozvídáme hned tři informace:
- 28nm výroba
- GlobalFoundries
- SoC
28nm není v současnosti takovým překvapením, za jaké bychom ji měli před vydáním Kaveri. Naopak. Kaveri ukázala, že 28nm proces v kombinaci s touto architekturou podává nejlepší (nejefektivnější) výsledky při TDP kolem 50 wattů. Se zvyšujícími se takty velmi rychle vzroste spotřeba, a tak 95W varianta není o moc rychlejší než 65W.
V tomto světle se zdá být logické, že Carrizo může být vyráběná na stejném procesu jako Kaveri a zároveň dosahovat maximálního TDP 65 wattů. Otázkou zůstává, jak chce AMD s 65W 28nm Carrizo nabídnout výkon vyšší než s 95W 28nm Kaveri. Zvýšení procesorového výkonu by ještě bylo pochopitelné, architektura procesorových jader Excavator má dále vylepšovat IPC a poměr výkon na watt, takže i v rámci omezení TDP limitem může nabídnout více. Jen těžko lze ale odhadnout, jakým způsobem by mohl být zvýšen grafický výkon. Nárůst počtu výpočetních (CU) bloků nemá význam, už Kaveri je limitována paměťovou propustností natolik, že na výkon téměř nemá vliv, zda je aktivních všech 512 stream-procesorů nebo pouze 384. Loňská roadmapa hovoří o použití DDR3 pamětí (GDDR5M padly, jak víme, během vývoje Kaveri), novější serverová roadmapa hovoří o „DDR3/4“.
Také jsme již naťukli, že omezení taktovacích frekvencí (procesorová jádra 28nm Kaveri běží o cca 10 % pomalejší než procesorová jádra 32nm Richlandu) ze strany výrobního procesu nebude vyřešeno ani s nástupem 20nm výroby, ale až se 14nm procesem (FinFET). 20nm proces by tedy AMD neumožnil ani výrazné zvýšení taktů procesorových jader, ani odstranění výkonnostní limitace grafického jádra ze strany paměťové sběrnice, takže k jeho nasazení není pádný důvod.
Další zajímavou informací je „SoC“. Materiály o Carrizu, které se objevily do konce roku 2013, hovořily o čipu pro socket FM2+, který bude doplněn čipsetem Bolton (jako Kaveri). Serverová roadmapa, která přišla na svět na přelomu roku 2013/2014 už naznačovala jinak a hovořila o integrovaném čipsetu - provedení SoC. Nezmiňovala však socket. I kdybychom připustili, že FM2+ socket bude nahrazen nějakým FM3, který bude určený pro SoC (podobně jako v případě SoC Kabini pro socket (A)M1), pak stále zůstává otázkou, jak by AMD k ~250mm² čipu mohla přilepit čipset, aniž by to diametrálně zvýšilo plochu jádra (tzn. výtěžnost).
- Llano (2011) ► Trinity/Richland (2012/13) ► Kaveri (28nm, 2014) ► Carrizo (28nm, 2015)