Uživatelé založili petici, chtějí od AMD FX řady Steamroller
O co vlastně jde? Uživatel Simeon Toshev ze Sofie založil na stránkách change.org petici, v níž vyzývá AMD k vydání procesorové řady FX s jádry Steamroller:
„Vydejte prosím high-endové procesory FX s mikroarchitekturou Steamroller. Steamroller již obsahují nová APU zvaná Kaveri, a tak je ostudné, pokud neexistuje high-endový FX verze zvlášť když na high-endový FX Steamroller čeká tolik lidí. Doufám, že o jeho vydání uvažujete, řadě lidí byste tím udělali velkou radost! S pozdravem Simeon Toshev.“
Inu, zvláštní situace. Jistě bychom mohli hovořit, jak je od vydání Bulldozeru in, o ukončení výroby samostatných velkých procesorů, ale nebudeme. Ač to zní některým uším líbivě, s realitou to nemá mnoho společného (jak ostatně ukázalo nejdříve vydání FX/Piledriveru a nyní i zveřejněné plány s monolitickým šestnáctijádrem pro servery) a především - situace je složitější.
AMD je v současnosti závislá na výrobních procesech, které nabízí GlobalFoundries (případně TSMC) a jak se ukázalo s Kaveri, nemá v současnosti nic lepšího než 28nm SHP proces, který sice dokáže oproti 32nm SOI výrobě dostat na totožnou plochu téměř dvojnásobek tranzistorů, ale nezvládá dobře vyšší takty. Zatímco na nízkých taktech je výrazně úspornější než 32nm proces, na vyšších se situace obrací, a tak AMD musela procesorovým jádrům v Kaveri nastavit o 10 % nižší takty než v případě 32nm předchůdce.
Proč to zmiňujeme? Abychom ilustrovali, jaké jsou možnosti pro hypotetické FX osmijádro postavené na Steamrolleru. AMD by na 28nm SHP procesu takový procesor vyrobit mohla, jenže by rovněž běžel na nižších taktech než 32nm FX/Piledriver (FX-8350 a spol.), což by vyšší efektivitu nové architektury smazalo. Výsledkem by byl čip zhruba stejného výkonu jaký nabízí FX-8350, který by měl stejnou spotřebu jako FX-8350. Investovat do takového produktu je zkrátka neekonomické.
Ano, pomalejší modely by mohly v důsledku specifických vlastností 28nm SHP procesu nabídnout výhodnější poměr spotřeba/výkon podobně jako je tomu u Kaveri, ale jaký smysl by měla existence produktů o výkonu Kaveri, když už jeden takový na trhu je?
Je docela možné, že AMD se samostatnými procesory nekončí, pouze s generací Steamroller desktopovou variantu vynechá či odloží z důvodu nedostupnosti vhodného výrobního procesu (což může petice ovlivnit jen pramálo). Změna by mohla nastat s dostupností 20- či 14nm výroby. 20nm má mít ale podle dostupných informací stejná pozitiva i negativa jako stávající 28nm, takže lze připustit, že ani ta neumožní zvýšení taktů na úroveň 32nm SOI. Mohlo by se tak stát, že smysl samostatným desktopovým procesorům navrátí až 14nm FinFET výroba. Jenže v té době už bude architektura Steamroller za zenitem a na trhu bude další generace, Excavator.
Tyto souvislosti si zřejmě signatáři petice neuvědomují. Především lze pochybovat o tom, že by si většina z nich hypotetický 28nm SHP osmijádrový Steamroller s výkonem na úrovni stávající FX-8350 koupila - upgrade nezvyšující výkon a nesnižující spotřebu by zkrátka nebyl upgradem.
Poznámka: Případný nesouhlas s autorem článku můžete vyjádřit podepsáním petice na: