AMD chystá socket G34 a čtyřkanálový DDR3 řadič
Připadá vám nový socket pro „Nehalemy“ poněkud podlouhlý? Tak to jste asi ještě neviděli to, co chystá AMD pro své budoucí 6- až 12jádrové Opterony. Nese to jméno „socket G34“ a mělo by to mít podle předběžných odhadů 1 974 pinů (budeme důvěřovat „popelkám z DailyTechu“ a nebudeme to přepočítávát ;). Zároveň si můžeme říct, co se do nich bude asi tak v roce 2010 strkat.
Především by to měl být procesor „Sao-Paolo“, o němž poslední plány AMD hovoří jako o šestijádrovém, kdosi z AMD však označil tento procesor za „dvojité nativní čtyřjádro“, na destičce by tedy mohly být pod tepelným rozvaděčem dva kousky křemíku. Vzhledem k počtu pinů se nabízí na první pohled kacířská, na druhý však nikoli nereálná myšlenka, že budou zapřaženy oba paměťové řadiče v obou čipech, výsledkem by měl být tedy čtyřkanálový DDR3 řadič (přesněji tedy dva dvoukanálové). Interní propojkou mezi čipy bude s největší pravděpodobnosti HyperTransport 3.0.
Spojením dvou čipů „pod jednou střechou“ dostáváme ještě jednu zajímavost: větší počet HyperTransport linků (jestliže má jeden čip čtyři, dostáváme spojením dvou celkem šest volných). To by mohlo být využitelné nejen pro větší škálování při stavbě víceprocesorových serverů, ale také pro starou známou iniciativu „Torrenza“, kdy by v takovýchto socketech mohly běhat nejen Opterony, ale i jiné zajímavé procesory, Cell BE nebo Power6 a podobně nevyjímaje. Co vzniká spojením takovýchto procesorů, asi víte, třeba aktuálně nejrychlejší superpočítač IBM Roadrunner.