AMD hovoří o svých 45nm procesorech
Ačkoli bude mít AMD nejspíše možnost používat k výrobě „high-k metal gate“, za níž stojí IBM, hovoří v tuto chvíli zatím o stávajícím SOI procesu, kterým byl vyroben i zmíněný prototyp. V AMD zatím stále zvažují, zda ona kovová hradla a „high-k“ materiály použijí (jako ještě letos Intel) u 45nm procesu, nebo s nimi počkají až na 32nm.
„Architektonicky“ půjde pořád o „K10“, jen s některými úpravami. Tou zásadní je vedle menších obvodů přidání DDR3 paměťového řadiče a tedy určení pro socket AM3, který bude zpětně kompatibilní s AM2+ a dokonce i AM2. Ve hře totiž zůstane i DDR2 řadič, který bude použit v případě umístění procesoru do socketu AM2(+), DDR3 se naopak přihlásí o slovo v AM3. Krycí jméno procesoru je „Deneb“ a pochopitelně jde o nativně čtyřjádrový kousek, kde všechna jádra budou sdílet L3 cache, jako tomu bude u 65nm „Ageny“ s tím, že té L3 cache asi bude o něco více. To by mohl naznačovat Opteronový „Shanghai“, u nějž se větší L3 cache skoro jistě očekává, jenže ten se zase nehrne do DDR3. Zmiňme ještě také „Deneb FX“, který však do socketu AM3 nepůjde, protože FX procesory mají u AMD vyšlapanou poněkud jinou cestičku (Quad FX). Jak to bude s jeho socketem, je zatím ve hvězdách, s DDR3 paměťovým řadičem se v něm totiž počítá (Socket FX bude skoro jistě muset projít evoluční změnou). Dodejme, že hovoříme o období kolem druhé poloviny příštího roku.
K roku 2009 už pak inklinují další procesory, tentokráte dvoujádrové „Propus“ a „Regor“, které nahradí procesory „Kuma“ a „Rana“. „Propus“ i „Regor“ se budou lišit v tom, že „Propus“ bude mít pro obě jádra sdílenou L3 cache, zatímco „Regor“ nikoli (bude tak spíše připomínat současné Athlony 64 X2).
Do low-endu si pak můžeme zařadit 45nm nástupce 65nm modelu „Spica“ jménem „Sargas“. A pokud jste v dřívějším plánu zahlédli ještě 65nm „arci-low-end“ jménem „Sparta“ (nástupce dnešních 90nm Sempronů), pak vězte, že ten už žádného dalšího pokračovatele nemá. Athlony 64 a Semprony splynou coby jednojádrové kousky do jednoho segmentu a budou tak tvořit třídu nejnižší. „Sargas“ tedy bude jednojádrovým procesorem s DDR3 paměťovým řadičem.