AMD meziročně ztrojnásobila podíl svých procesorů v serverech
Při hodnocení tržního podílu serverových procesorů je potřeba mít na paměti několik specifik. V první řadě, že různí analytici vyčíslují podíl různě. Používají různé metody a různé statistiky zahrnují či nezahrnují různé produkty. Například jedna statistika může zohledňovat všechny serverové procesory, jiná jen x86 architekturu. Jedna může počítat pouze s hlavními procesory, druhá řeší i koprocesory. Odlišně se mohou stavět i k tomu, jak vyčíslí a zahrnou systémy se dvěma sockety. Pokud chceme vyčíslit změnu podílu v čase, je proto vhodné srovnávat údaje od jednoho zdroje.
Dalším specifikem serverového trhu je oproti trhu desktopovému vysoká konzervativnost. Zákazníci tohoto trhu mají daleko menší vůli experimentovat a mnohdy raději zůstanou u ověřených systémů, než aby nesli možná rizika změny, která by vylepšila poměr cena / výkon. Nakonec, když je řeč o EPYCu, bychom neměli opomenout, že oproti desktopovým procesorům s architekturou Zen nevydala AMD žádnou 12nm generaci a pro servery tak dosud nabízí 14nm produkty vydané v prvním pololetí 2017.
Právě kombinace těchto faktorů vysvětluje, jak je možné že (či spíše proč) s podílem na trhu začal hýbat až 1,5 roku starý produkt, tedy že k největšímu posunu v podílu na trhu došlo 1,5 roku po vydání EPYCu. Podle statistických údajů DigiTimes stoupl podíl AMD v serverech ve čtvrtém kvartálu roku 2018 na 3,2 %, což je růst na trojnásobek čtvrtého kvartálu 2017 (0,8 %). Mezikvartálově jde o zdvojnásobení (Q3 2018: 1,6 %). Již 0,8 % na konci roku 2017 byl výrazný posun, neboť před vydáním první generace EPYCů se podíl AMD v serverech podle různých statistik pohyboval kolem 0,1-0,2 %. První rok na trhu tak de facto „spotřebovala“ na to, aby se v segmentu, který opustila po nástupu architektury Bulldozer, znovu zapsala a dokázala, že to myslí vážně.
AMD v posledních měsících získala několik velkých serverových zakázek. Naposledy oznámila japonská NTT Data nasazení serverů s procesory EPYC pro své kreditní a finanční informační systém (CAFIS), který zrealizuje společnost Tyan.
Podle DigiTimes lze při tomto tempu růstu očekávat, že do konce roku 2020 klesne podíl Intelu v serverech pod 90 %. Lze nicméně uvažovat i o tom, že za podmínky hladkého nástupu 7nm generace, kterou AMD vybavila až 64 jádry / 128 vlákny na socket v kombinaci s PCIe 4 rozhraním, k tomu dojde o něco dříve. Dokud Intel na trh nepustí 10nm generaci serverových procesorů, bude to mít AMD se 7nm EPYC Rome, který byl původně navržen jako konkurent 10nm Xeonů Ice Lake, poměrně snadné.