Strategické mlčení, novinářské kachny
Kapitoly článků
Strategické mlčení
Tím bychom mohli uzavřít první, ale nejpodstatnější fázi - období vydání. V dalším údobí, tedy od vydání hardwaru až do současnosti, se o DirectX 11.1 pouze strategicky mlčelo. Spíš by se dalo říct, že oba výrobci podporu výslovně zamlčovali, protože specifikace na webových stránkách mluví v obou táborech jen o DirectX 11.
oficiální specifikace Radeonu HD 7970 z webu AMD
Oficiální specifikace GeForce GTX 680 z webu Nvidie
Kachny, kachny…
Posledních pár týdnů bychom mohli nazvat třetí etapou, protože se situace trochu změnila - nikoli však ve vztahu k dosavadnímu hardwaru. Server Fudzilla přinesl zprávu, podle které AMD informovala obchodní partnery, že GPU integrované v mobilním 28nm APU Kabini (čtyřjádrový nástupce Bobcatu) bude podporovat DirectX 11.1, z čehož Fudzilla usoudila, že půjde generaci HD 8000, čímž odstartovala kachní sezóna.
Ze závěru Fudzilly totiž některé weby odvodily, že Radeon HD 8000 bude první(!) grafická karta s podporou DirectX 11.1. Ještě kvákavější zprávu pak z této zmínky uvařil server videocardz.com, podle nějž „existovala řada spekulací o tom, že Kepler bude podporovat DirectX 11.1, ale nakonec se ukázalo, že je nepodporuje“(!)
Proč?
Nebudeme přilévat do ohně konspiračním teoriím, které stavějí na imaginárních základech. Předpokládejme, že oba výrobci mluvili pravdu. Proč se ale podporou DirectX 11.1 již nechlubí?
Jak jsme už řekli, stávající absencí Windows 8 na trhu, s nimiž má podpora nového rozhraní přijít, to nebude. V minulosti s takovými situacemi nebyl sebemenší problém. Problém však může být jinde: AMD si jistě v prosinci byla vědoma, že konkurenční hardware s podporou DirectX 11.1 přijde dříve než samotné directy, takže na nich nemá smysl stavět reklamní kampaň. Pro Nvidii pak bylo zbytečné propagovat podporu DirectX 11.1, protože ji rovněž nemohla marketingově využít (nepřišla s ní jako první).
Radeon HD 7970 a GeForce GTX 680
To však ještě nevysvětluje, proč tento údaj chybí v případě obou táborů i v oficiálních specifikacích. Jedním z důvodů může být fakt, že obě firmy nabízejí v rámci nových generací low-end, který verzi 11.1 nepodporuje. U Nvidie to jsou přejmenované čipy, u AMD APU Trinity. Totiž, pokud by low-end oproti high-endu působil morálně zastarale, mohlo by to přinést větší škodu, než jakou by vykopenzovala propagace DirectX 11.1 v high-endu.
Neméně podstatná je informace, že nové directy přinesou více vývojářům (například výrazně zjednodušený debugging) než koncovým uživatelům. To sice neznamená, že význam pro zákazníky bude nulový, ale přinejmenším ze současného pohledu nebude tak výrazný jako u dosavadních verzí. Mlčení výrobců proto může být důsledkem několika faktorů: DirectX 11.1 jsou marketingově nezajímavé (má je i konkurence), jejich propagace by neprospěla prodejům low-endu a Windows 8 stále nebyly vydané.
Výrobci však svým mlčením dali prostor pro rozvoj spekulací a šíření kachen, které rozhodně nepracují v jejich prospěch.
prezentace a specifikace výrobců