AMD ohlásila Zen 4, Zen 5 a procesorovou roadmapu (Zen 5, Zen 5c, Zen 5 V-cache)
Zen 4 / Ryzen 7000
Pokud začneme procesory, je asi nejočekávanějším bodem letoška Zen 4 v podobě desktopového (AM5) procesoru Raphael / Ryzen 7000. AMD k němu doplnila několik dalších informací:
Poměr spotřeba / výkon se zlepšuje (obligátně) „více než“ o 25 % a celkový výkon o „více než“ 35 %. Oba údaje se týkají vícejádrové zátěže v Cinebench.
Opět se dozvídáme o „více než“ 15% jednovláknovém zvýšení výkonu, ovšem tentokrát je hodnota doplněna o údaj s 8-10 % nárůstem IPC. Zde je ovšem potřeba doplnit, že nejde o průměrné IPC (tedy obdobu 3 % pro Zen+, 15 % pro Zen 2 nebo 19 % pro Zen 3) vyčíslené na základě výkonu v desítkách aplikací…
…ale zcela konkrétně o údaje dvou aplikací: Cinebench a Geekbench. Vzhledem k tomu, že Robert Hallock z AMD již prozradil, že Cinebench je v případě Zen 4 „worst case“, tedy nejhorší situace, platí 8 % pro Cinebench a 10 % pro Geekbench. Zároveň z květnových informačních úniků víme, že vývoj Zen 4 byl zaměřen na situace, kde byl Zen 3 limitován datovými přenosy, takže nejvyšší nárůsty IPC se nekonají v aplikacích, kde je limitujícím prvkem výpočetní výkon jádra, zatímco datové přenosy jsou minimální, ale naopak tam, kde je výkon jádra limitován datovými přenosy (což Cinebench není).
Roadmapa, výrobní procesy a Zen 5
Z roadmapy procesorových architektur se dozvídáme, že produkty postavené na derivátech architektury Zen 4 budou vyráběné 5nm a 4nm procesy (4nm proces bude využit pro APU Phoenix). Zen 5 a jeho deriváty pak vzniknou na 4nm a 3nm procesech (zde už jen můžeme extrapolovat, že 3nm proces bude využit pro APU Strix Point).
Roadmapa dále předkládá, že všechny varianty Zen 5, tedy standardní Zen 5, Zen 5 s V-cache i Zen 5c budou vydané před koncem roku 2024. To platí i pro APU a Epycy. Budeme-li extrapolovat na základě obvyklých termínů mezi vydáním prvního a posledního produktu postaveného na jedné architektuře, pak lze předpokládat, že klasický Zen 5 bude muset vyjít někdy začátkem roku 2024 (CES?), aby se všechny ostatní deriváty stihly dostat na trh do konce roku.
Na to, že je Zen 5 zhruba rok a půl vzdálený, toho AMD prozradila docela dost. Nikoli ve slajdu, který vidíte výše, ale v samotné roadmapě. Za pozornost stojí hlavně to, že je - podobně jako Zen 4 rozdělen na tři řady: klasickou, „c“ a s V-cache. To je zajímavé, neboť dosavadní informační průsaky naznačovaly, že Zen 5 bude V-cache již standardně vybaven, neboť jeho L3 bude z hlavního čipletu přesunuta na úroveň V-cache, aby uvolnila prostor pro další jádra. Na druhou stranu nelze říct, že by samotná roadmapa tuto možnost zcela vylučovala; může se změnit využití jednotlivých verzí jádra v jednotlivých segmentech.