AMD podle Mindfactory aktuálně prodává 2× více procesorů než Intel
Statistiky největšího německého prodejce hardwaru, společnosti Mindfactory, jsou v podstatě jedinými veřejnými daty, které se týkají prodeje v retail segmentu. Týkají se samozřejmě Německa, kde společnost působí, ale jde o jeden z největších evropských trhů a navíc není důvod předpokládat, že by se na těch ostatních velkých evropských trzích měla situace nějak výrazně lišit.
Před Vánoci 2017 se podle těchto statistiky podařilo prodat více procesorů AMD než procesorů Intel, což byla situace, kterou by si tak o dva roky dříve jen málokdo dovedl představit. Po Vánocích se ale situace začala vracet do „normálu“ a Intel opět získal nějaký náskok. Před posledními Vánoci, tedy Vánoci 2018, se AMD podařilo dosáhnout a tři měsíce držet dokonce 2× vyšších prodejů než Intelu. Zdálo se však, že tento náskok opět udrží jen v sezóně, kdy je vysoká poptávka, kterou Intel nestíhá pokrýt.
Nedopadlo to tak. Po Vánocích podíl AMD klesl spíše symbolicky a v březnu v počtu prodaných procesorů překonal Intel násobkem 2,23×. Alespoň prozatím nejsou známé žádné důvody, pro které by se situace během aktuálního kvartálu měla změnit ve prospěch Intelu. Očekávaný Coffee Lake-refres new stepping sice teoreticky může nabídku Intelu zpestřit, ale dokud je společnost limitovaná výrobní kapacitou, nemůže žádná 14nm novinka zajistit zvýšení prodejů.
Prodeje procesorů - počty kusů, podíl (Mindfactory)
Změna má nastat ve třetím kvartálu. Ne ještě co do prodejů, ale co do výroby. V létě by Intel měl spustit nové 14nm výrobní linky, které mají šanci pozitivně ovlivnit situaci na podzim a v předvánoční sezóně. Tehdy však již bude na trhu po přinejmenším jeden kvartál Zen 2, který může AMD vyrábět paralelně se stávajícím Zen+. Oba návrhy si co do výrobních kapacit nekonkurují, Zen+ vzniká na 12nm linkách GlobalFoundries, Zen 2 na 7nm linkách TSMC a 14nm linkách GlobalFoundries. Uvedení Ryzen 3000 tak zvýší dostupné výrobní kapacity x86 procesorů o další továrny.
Prodeje procesorů - obrat (Mindfactory)
Pokud jde o prodeje procesorů, je třeba dodat, že stávající sestav je ze strany Intelu v podstatě cílený a žádoucí - alespoň z hlediska aktuálních podmínek. Intel si objemy prodejů snížil dobrovolně tím, že na dostupných 14nm linkách upřednostňuje high-endové modely. Těch se vyrobí méně, ovšem má na nich mnohem vyšší marže. Přestože tedy prodeje Intelu klesají, celkový obrat na prodejích procesorů Intel se drží a není výrazně nižší než obrat na prodejích procesorů AMD, jehož nabídka zahrnuje low-end a mainstream, který de facto převzala od Intelu.
Vývoj průměrných cen prodaných procesorů (Mindfactory)
Není proto překvapením, že nejprodávanějším procesorem Intelu je nejdražší Core i9-9900K, kterému společnost věnuje podstatnou část výrobních kapacit. Nejprodávanějším procesorem AMD je naopak mainstreamový Ryzen 5 2600 (bez X), kterého se prodává více, než všech Core i5 a Core i7 dohromady (obou modelů Ryzen 5 2600(X) se pak prodává více než všech procesorů Intelu).