AMD posílila tým vyvíjející open-source ovladače pro Linux
Zapamatujme si tedy dvě nová jména:
Michel Dänzer přichází do AMD z firmy VMware. Je jedním z lidí, kteří dříve pracovali pro Tungsten Graphics , v minulosti se zabýval mimo jiné věcmi jako Mesa (3D knihovna pro OpenGL; jde o neoficiální implementaci) či Gallium3D (sw knihovna pro hw akcelerovanou 3D grafiku; vyvinuta v Tungsten Graphics). Ještě dříve pak byl několik let zaměstnancem ATI, dokonce pracoval na linuxových Catalystech, v jeho případě tedy jde o návrat.
Christian König je tím, kdo dal open-source světu vůbec první kód pro zprovoznění HDMI audia v radeonhd ovladači, dále zmiňme xf86-video-ati DDX a Radeon DRM driver. Kolem HDMI audia udělal v minulosti nemálo reverzního inženýrství, co se týče nedávných aktivit, pak je tu opět Gallium3D, kde pracoval na zlepšeních kolem přehrávání videa. Do ovladače R600g také přinesl podporu XvMC (X-Video Motion Compensation), nejčerstvější aktivitou je úsilí o zprovoznění VDPAU pro Radeon Gallium3D.
AMD byla open-source vždy nakloněna více než původní ATI a po letech uvolňování dokumentace ke GPU jsme rádi, že čerstvě (opět) roste i počet open-source vývojářů. Platforma Fusion APU potřebuje otevřené ovladače jako sůl (jedno slovo: Android) a i budoucí příchod APU do segmentu tabletů nedává možnost vystačit si s uzavřenými Catalysty. AMD potřebuje v open-source ovladačích zapracovat na třech hlavních bodech:
- 3D akcelerace
- hardwarová akcelerace videa
- řízení spotřeby
O nutnosti 3D akcelerace nikdo nepochybuje. Zatímco uzavřené Catalysty poskytují pod Linuxem slušnou cestu k využití GPU i ve hrách, open-source ovladač je v tomto momentálně stále zoufale zaostalý a je jedno, jestli máte Radeon řady 2000, 4000 nebo třeba 6000 včetně právě APU. Toto je jedna z hlavních oblastí, kde je třeba velmi silně a pokud možno rychle zapracovat.
Hardwarová akcelerace videa pod linuxem je také do budoucna naprostou nezbytností a AMD v tomto svého času ujel vlak i co se týče uzavřených Catalystů (konkurenční Nvidia VDPAU funguje, byť občas se zádrhely, již poměrně dlouho). Christianovy aktivity kolem implementace otevřeného systému VDPAU by mohly něco naznačovat, ale raději si nebudeme hrát s redakční křišťálovou koulí.
No a nakonec tu máme obligátní správu napájení, která je pro APU taktéž stěžejní. Pokud chce AMD nabídnou svůj systém Fusion i do zařízení malých rozměrů (logicky tak s menšími akumulátory), musí bezpodmínečně mít k dispozici ovladače, které budou co nejlépe řídit energetické potřeby jeho APU, a to jak co se týče frekvencí a napětí, tak právě řízení dynamických změn těchto parametrů (ono například není nic horšího, než když hardwarová akcelerace 1080p/H.264 videa vyžene takty GPU/RAM z klidových na maximální).
Snad se oba programátoři rychle zapracují a do konce roku uvidíme v open-source ovladačích pro GPU/APU AMD znatelný pokrok.