Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD posiluje v OEM a enterprise segmentu, se Zen 5 získala nové odběratele

Tak to je na 5-6 rokov zabezpečený obrat AMD u OEM, lebo to je trh konzervatívny t.j. snaží sa nemeniť zvyklosti v maximálnej možnej miere a snaží sa zachovať (=zakonzervovať) aktuálny stav,

A postup na konzervatívnom serverovom trhu pomohol enterprise trhu a postup AMD na konzervatívnom enterprise trhu pomôže AMD k ziskom na konzervatívnom serverovom trhu.

Teda AMD získalo časť niečoho, čo doteraz veľmi pomáhalo Intelu.

Otázka je, či je to v spojení s "konkurencieschopnosťou" Intelu dobrá správa

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Slova Intel a konkurencieschopnost nejde posledne roky moc k sebe.

Intel trh s CPU bud totalne valcoval (2011-2017 AMD Stavebne Stroje) a prakticky od AMD konkurenciu nemal, alebo v konkurencii nevie obstat (2017-dodnes).

S nostalgiou spominam na 1999-2005 kde si Intel a AMD 2x vymenili miesto lidra. Potom bol Intel od 2005 do 2009 uz iba na koni, ale nie na nebeskych vysinach, won ten Phenom X6 nejaky vykon mal. Lenze potom to pre AMD zacalo ist dost dole, Intel opustil Core2Duo/Quad a vznikol Nehalem i7 a Intel definoval aj HEDT segment, kde nasadil 6- a 8- jadraky a neskor 10-jadraky. To bola predzvest katastrofy. A ta pre AMD zacala v 2011 ked cele svoje portfolio (server/desktop/NTB) AMD malo iba na Stavebnych Strojoich.

No a potom prisiel Q1 2017 a Zen (ktory rokmi zreje ako vino), co bola predzvest katastrofy pre Intel.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak velký optimista bych nebyl.
Jen nechtěli RaptorGate. Tak zkusili Ryzen.
Ale stačí náznak problémů a zkusí ARM( nVidii nebo Apple) to taky nebude ono, tak se vrátí k intelu.
Ale samozřejmě věc která funguje se nemění.
V OEM obzvlášť.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To vysvetleni proc nektera OEM sahla navic po AMD by mohlo sedet.
Jestli by pak korporaty presli jednoduse na Apple nebo ARM, tady bych si uz tak jisty nebyl.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Tak v korporátech, nejen USA (IBM, Google, Microsoft, ...), se používají macbooky už dávno. Neříkám že většina strojů, ale kdo chce...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S Mx cipy se hojně nakupoval Apple hlavně ve svete IT inženýrů, protože to znamenalo vyšší efektivitu. Kdyz člověk mrkne na YT na videa různých lidí, kteří dělají obsah jako "Day in life". Kde mají na výběr, jdou casto po jabku, nekde je to Macbook nebo Surface i když by mohli mít něco jiného. Cena nehraje roli, jestli stroj za 2 nebo za 4 tisice dolaru, kdyz člověk co ho pouziva stoji rocne 120-250 tisic. A extra narocne věci stejne bezi na serverech k tomu určených.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono taky web a Electron jdou akcelerovat SIMD výpočty a multithreadingem jen do určité míry. Pak už je potřeba hrubý výkon - počet instrukcí za cykl, kde x86 brzdí dekodér.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

".. kde x86 brzdí dekodér .."

Spíš absolutní dlabání na optimalizace.
Pořiďte si výkonnější HW.

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/ffmpeg-devs-boast-of-up-...

Dobrá zpráva: Jde to. Nárůst výkonu 3x ~ 94x
Špatná zpráva: Je to jen jeden filtr

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kde ale seženu ten výkonnější HW v x86? Všechny mají limit na 4 instr./cykl. Ano, mají větší frekvenci, ale ne 2x. Jak jsem psal na začátku, SIMD (např. odkazovaný článek na filtr ve FFMPEG využívající AVX-512) pomůže jen částečně. Navíc dostat AMD do firmy je těžší než Apple a Intel nemá AVX-512.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Co je na tom těžkého? Já to navrhl, argumenty byly akceptovány a postupně se skoro celá firma překlopila na AMD. Skoro celá proto, jelikož je nějaký výmměný cyklus hw a jednak ne vždy je AMD skladem, takže bylo nutné brát Intel.
Ale všechny produkční servery jsou už AMD a u desktopů / ntb jsme nad půlkou s AMD také. Za tento rok jsme obnovili asi 150 PC/NTB a dalších 100ks dorazilo (Thinkpad X13, Ryzen 7, 1TB NVMe, 32GB ram) a za pár měsíců bude obnoveno taktéž.
To samé jsem navrhnul sestře, kde byly zastánci Intelu, ale nakonec sami uznali, bez přesvědčování, a šli stejnou cestou.
Zdar Max

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Tak to gratuluju, že děláš v takové firmě.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

V serverech už ani není konkurence. V multithread udělá AMD 100x lepší službu a v single thread s vydáním EPYC Turin - 9175F je to bezkonkurenční nátěr i v per core výkonu.
Kupovat cokoli jiného je plýtvání. I když chápu, že migrovat cluster s Intelem na jiného vendora může být dost práce, ale prostě to za to stojí.
Zdar Max

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Bohuzial tato "tlacovka" ffmpegu sa sialene dezinterpretuje.

Ano, ffmpeg rucne zoptimalizoval do assemblera jednu cast jedneho kodeku (tusim je to motion compensation modul). Ano, maju na tom takmer 100x zrychlenie. To je dobra sprava.

A tam zaroven vsetky dobre spravy koncia. Bohuzial pre general purpose computing, motion compensation algoritmus v kodeku je velmi specificky pripad, ktory umoznuje dobru paralelizaciu vektorovymi vypoctami. Prekladace aj dnes (v roku 2024) pri autovektorizacii kodu dokazu poskytnut iba marginalny (ak je to 10% tak je to vela) vykon navyse.

Prepisanim kodu nejakej generickej aplikacie do assemblera nic nikto neziska. Na YT ide najst rozhovor s hernym vyvojarom. Vypichnem odtial jedno tvrdenie: "94% ludi nepotrebuje pisat assembler, ani herni vyvojari, ktori idu po surovom vykone (aj ked sa vam to tu nemusi zdat) neoptimalizuju kod prepisovanim do assemblera". Prekladace robia pri preklade bezneho kodu do assemblera sakra dobru robotu a budete mat dost velky problem napisat v konecnom case nieco, co bude rychlejsie a zaroven nerozbije ABI.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pravda. Vypadli mi tam tři slova:
Zkusí se podívat po ARM

V naší firmě management jede na Apple.
A prosadil to i do střední třídy.
Úspěšně. Nadšení je přešlo, když zjistili že jedno zařízení = jeden uživatel.
Apple má nějaký program pro školy co to řeší.
Ale byla s tím dost složitá byrokracie.
Být to bohatší firma, tak má každý zaměstnanec jabko.

Ale nerad bych zažehl flame.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To ze se jabka v nekterych firmach nebo profesich pouzivaji, to je fakt a zadny flame netreba :)
Jen je pak rozdil, kdyz maji nekde 10k zamestnancu, vybudouvanou celou infrastrukturu na x86 i se zabezpecenim atd, tak prejit kompletne na jinou platformu uz by tak jednoduche asi nebylo.
Jinak ja delam treba v prostredi, ktere by se pod jabkem muselo emulovat, takze prakticky prinos vyuzivani jabka by v tomto konkretnim pripade byl nula, pokud by to vsechno nejelo v cloudu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

A proto AMD už roky posiluje v serverech. Spíš si někdo konečně dal dohromady desktopové s server CPU. Přesněji, že stojí na stejných jádrech. Problémy Intelu k tomu jistě přispěly, ale zda to bude jen krátkodobé, se teprve uvidí. Nevíme, jak rychle se problémy u Intelu vyřeší, zda vůbec a jak se mezitím AMD povede navýšit výrobní kapacity.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Konečne. Dúfam len, že sa to skutočne pretaví do bohatšej ponuky rozumne navrhnutých notebookov. Veď už od Ryzenu 6800 sú tie APU vynikajúce, ale realita v obchodoch tomu nenasvedčuje.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Dobrý den, nechcete notebook s Ryzenem? Tělo je sice plastové, ale zato jsme tam dali 250 nit 45% NTSC FullHD IPS level displej, menší 40 Wh baterii, jednokanálovou pájenou paměť a SSD co jsme našli v kanálu.

Ale pokud chcete něco pořádného, tak tu máme i parádní stroje s CPU INTEL.

+1
+19
-1
Je komentář přínosný?

vystizne

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To že by to výrobci s Intel CPU neuměli se řict nedá. Viz strana 4 (dva modely z pěti 14" se 300nits a gamutem 45% NTSC).
https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/ThinkPad/ThinkPad_P14s_Gen_2_In...

Podle nálezu v bazarech po světě to vypadá, že byly namířeny na méně náročné trhy (naš atpd).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To už neplatí. A zdá sa, že certifikačný program na kvalitu notebookov a desktopov je povinný na to, aby Vám AMD nejaký CPU predala: za 4,5 roka je to posun

Mobilní Ryzeny „HS“ neprodá AMD každému, dodávky podmínila kvalitou notebooku
18. 3. 2020
Pro tyto účely společnost zřídila laboratoř v Austinu (Texas) a Šanghaji (Čína). Nelze se divit, že AMD k podobnému kroku přistoupila - získá tak určitou kontrolu nad kvalitou hardwarových konfigurací. Hardware AMD znamenal pro mnohé výrobce synonymum pro levné řešení, kde lze kvalitu osekat po stránce všech komponent od horších displejů přes menší baterie až po slabší chlazení. Zákazníci, kteří by měli zájem o slušně vybavené notebooky, tento přístup kritizují a AMD se logicky snaží nějakým způsobem reagovat.
https://diit.cz/clanek/mobilni-ryzeny-hs-neproda-amd-kazdemu

TDP navíc je notebookům k ničemu, pokud výrobce nezajistí adekvátní chlazení
27. 11. 2020
Toho si byla vědoma i AMD a z toho důvodu přišla u mobilních Ryzenů 4000 s řadou „HS“, kterou prodává pouze těm výrobcům, kteří dosáhnout určitých minimálních kvalitativních parametrů notebooku. Naproti tomu řadu „H“ (která má totožné takty, počet jader, architekturu atd.) prodá každému výrobci.

Mezi Ryzen 7 4800H a Ryzen 7 4800HS je jediný rozdíl: První má nastavené 45W TDP, druhý 35W TDP.

Pokud se podíváme na výsledky z databáze GeekBench
35W Ryzen 7 4800HS je v průměru tisíců výsledků o 200 bodů rychlejší než 45W Ryzen 7 4800H se stejnými parametry. Dalo by se očekávat, že v případě limitace ze strany poddimenzovaného chlazení bude 45W model jen nepatrně rychlejší než 35W model, případně skončí na prakticky stejném skóre. Jak to, že je 35W model rychlejší? Evidentně se zde projevila obchodní politika AMD, která zpřístupňuje 35W model pouze těm výrobcům, kteří splní určité kvalitativní požadavky na konstrukci notebooku.
https://diit.cz/clanek/tdp-navic-je-notebookum-k-nicemu-pokud-vyrobce-ne...

AMD Advantage: Kvalitativní bonusy notebooků s hardwarem AMD
4. 6. 2021
AMD na Computexu představila označení AMD Advantage, které mohou využívat notebooky splňující kvalitativní požadavky společnosti - od parametrů displeje přes chlazení až po napájení…

Když AMD s minulou generací mobilních procesorů Ryzen podmínila prodej úspornější řady „HS“ tím, že ji výrobce osadí výhradně do notebooku splňujícího základní kvalitativní požadavky AMD, ukázalo se to jako krok správným směrem. Zákazníci získali určitou záruku kvality a výrobci vyšší zájem o tyto produktové řady.
https://diit.cz/clanek/amd-advantage-kvalitativni-bonusy-notebooku-s-har...

AMD Advantage 2022: 3× více notebooků, přísnější kritéria, lepší vychytávky
7. 1. 2022

AMD Advantage 2022

AMD proto pro letošní modely požadavky rozšířila a zpřísnila.
Během loňského roku vyšlo celkem 7 modelů s certifikací AMD Advantage. Jenže někteří výrobci, které nechci jmenovat (Asus), pro změnu o****li ostatní prvky - takové, u nichž mnohy AMD nenapadlo, že by nich výrobce v této cenové kategorii mohl šetřit. Šlo hlavně o absenci tzv. mux-čipu, kdy herní obraz z grafiky nešel přímo na obrazové rozhraní, ale po PCIe sběrnici přes APU, což snižovalo FPS. K čemu jsou technologie, které přidávají jednotky FPS, když je výrobce (z vlastního rozhodnutí ušetřit pár dolarů na $2000 noteboku) srazí o 15 %?

SmartAccess Graphics je jen květnatější označení pro povinnou přítomnost mux-čipu, tedy obvodu, díky kterému nemusí jít herní obraz ze samostatného GPU na displej přes APU (a přetlačovat se s daty, která jdou z procesoru do grafiky). S tímto požadavkem tak nemůže dojít k situaci, kdy SmartShift přidá 10 % FPS a absence mux-čipu následně 15 % FPS sebere.
https://diit.cz/clanek/amd-advantage-2022-3x-vice-notebooku-prisnejsi-kr...

16. 5. 2024

Zdroj: AMD
Podle zástupce společnosti Lenovo končí AMD s rozlišováním tří variant mobilních APU: U, HS a H. Dělení sice mělo historické opodstatnění, ale v poslední době ztrácí smysl…
https://diit.cz/clanek/znaceni-mobilnich-ryzenu-u-hs-h-konci

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže nekupovat nic, a počkat, jednou je někdo jebne cihlou přes hlavu a najednou všechno bude jinak.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jedina skoda ze RDNA4 grafiky nebudu mat high-end a ten mainstrem v podobe dvoch cipov co vyjde, tak vykonnejsi (t.j. ten mainstream) bude niekde medzi RX 7900 XT a XTX. Skoda ze nevyjde aj high-end cip, ktory by rozprasil 7900 XTX o 40% a tesne o symbolickych 5% prekonal RTX 4090. I keby sa tak stalo, NV za par mesiacov uvedie RTX 5000 ....

Ocenil by som ale, keby nejaka ta RX 8800 XT (vykonom medzi 7900 XT a XTX) mala na dlzku nie troj-ventilatorovych 31,5-34 cm, ale iba dvoj-ventilatorovych 28 cm a potrebovala nie 3 ale 2 ks. 8-piny.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Možná se té kratší karty dočkáš. Třeba udělají nějkaou ořezanou RX 8800. Máš mATX skříň a desku, nebo kde je problém?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych bral nějakou 8700 s rozumným TDP, délka nevadí jen šířka takže 2slot bych také ocenil.
Nová matx deska bohužel má plnotučný slot až na druhé pozici, takže 3slot už se skoro dotýká bočnice...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

".. Ocenil by som ale, keby nejaka ta RX 8800 XT (vykonom medzi 7900 XT a XTX) mala na dlzku nie troj-ventilatorovych 31,5-34 cm, ale iba dvoj-ventilatorovych 28 cm .."

Zkuste se podívat na řady Asus Dual nebo Saphire Pulse.
Dělají i 2 vent modely.
Kolik napájení budou požadovat ... ani Srny netuší.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jednoho Srnu jsem znal, ten věděl skoro všechno, ale bohužel pozdě... Chodili jsme k němu na patologii na kafe...
Snad ty karty nebudou žrát i trávu kolem cesty, když má jít s TDP nahoru i NV, tak nevím co bych pak koupil...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Správnou diagnozu většinou určí až patolog ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"AM5: New Ryzen processors through 2027+"
Tím potvrdili kompletní porfolio Zen 6, a ne jen pár standard modelů. Dobré. A Zen 7+AM6 se odsouvá na konec 2027.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

"Z toho vyplývá, že dostupné statistiky retailových prodejců nekorespondují s výsledky, kterých AMD v PC segmentu dosáhla. "

Já si toto beru k srdci.

Jinak akcie stále klesají, což souvisí pochopitelně s volbami v USA. Takže už převádím $$$, tentokrát na XTB.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

dobre amd. Zda sa, ze AMD konecne ziskava pozicie na ukor Intelu.
Pokrok v OEM a v serveroch moze byt velmi slubna pozicia do buducna

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ja bych se z toho zase tolik neradoval. Stačí se podívat co udělali s HEDT trhem od doby co jej prakticky v roce 2017 ovládli s Thr 19x0.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co udělali, on snad někdo čekal, že stále budou ta CPU prodávat pod cenou? Když si člověk uvědomí nejen výkon, ale taky propustnost a max kapacitu RAM a šířku sběrnice, ta cena je adekvátní.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

For the first time, ever AMD outsells Intel in the datacenter space

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/for-the-first-time-ever-...

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.