A4-4000, první Richland APU pro desktop v obchodech
APU Richland, neboli „Trinity 2.0“, bylo představené v březnu - zároveň s tím došlo i k uvedení mobilních verzí, jak je pro strategii AMD typické. Jenže příchod desktopové řady se vymyká. Zatímco v případě čipů Llano (před dvěma lety) a Trinity (před rokem) se po mobilní verzi se vší slávou objevil desktopový „high-end“ (míněno ve smyslu nejvyšších modelů řady A8 a A10), nyní je vše naopak a beze vší slávy se do ceníků vkradl model low-endový, A4-4000.
Nevěnovali jsme mu zprvu pozornost, předpokládali jsme, že byl jen zařazen jako první a další verze budou brzy následovat, ale nestalo se tak. Nebude tedy na škodu, když se na tuto velkou novinku malinko mrkneme.
Architektuře Richland jsme se věnovali v samostatném rozboru, de facto jde o Trinity s notně vylepšeným Turbem a překopanými technologiemi pro vyvažování výkonu a úspory energie. Podle prvních neoficiálních testů mají tyto změny v extrémních případech velmi výrazné pozitivní dopady (na otestování neextrémní případů si budeme muset počkat do oficiálního vydání).
Samotná inkarnace A4-4000 z tohoto hlediska asi bude méně zajímavá - u ní se nehraje na výkon (low-end) ani na každý watt (AMD pro APU v desktopu má jen dvě škatulky - 65 a 100 wattů, takže nezávisle na tom, jestli čip reálně konzumuje 45 nebo 65 wattů, dostane cejch 65W TDP). Po stránce procesorové jde o dvoujádro, tedy jednomodulovou konfiguraci procesorové architektury Piledriver. Nese celkem 1MB L2 cache (podle serveru Softpedia je na balení údaj 512kb, ale buďto jde o chybu, nebo je tím míněno 512kb na jádro - kódové označení i specifikace, které mají k dispozici obchodníci, mluví o 1MB L2 cache celkem). Taktovací frekvence je nastavena na 3,0 GHz; v režimu Turbo může teoreticky stoupnout na 3,2 GHz.
Grafická část zůstává tajemná. Některé neoficiální specifikace mluví o Radeonu HD 7480D, který v případě Trinity znamenal aktivních 128 stream-procesorů na 614 až 724 MHz.
Doporučená cena této novinky je stanovena na $50. V našich končinách to včetně všech přirážek odpovídá prakticky rovné tisícikoruně. Mluvíme samozřejmě o boxované verzi, tzn. s chladičem v ceně. V této relaci lze pořídit Llano A4-3400, které však pasuje do socketu FM1 (Richland stejně jako Trinity využívá socket FM2) a běží navíc na výrazně nižších taktech, takže odhadujeme, že nová A4-4000 na tom co do výkonu (a tím pádem i poměru cena/výkon) bude lépe.