AMD rozpustila německý linuxový tým. Proboha proč?
Liposukce, kterou šéf AMD právě provádí, nakonec dopadla i na Drážďanské Operating System Research Center, které jednoduše končí a stejně tak i jeho zaměstnanci. Mnoho z nich již na mailing listu vývoje linuxového kernelu oznámilo, že nebudou nadále k dispozici na svých emailových adresách s AMD za zavináčem.
Operating System Research Center přitom pracovalo na důležitých věcech, zejména linuxové podpoře pro serverové procesory AMD. Ano, čtete dobře, AMD vyházela tým programátorů, kteří pro ni vyvíjeli linuxovou podporu pro servery, což znamená i superpočítače jako třeba ten v Oak Ridge. Byli to právě oni, kdo do linuxového kernelu přidávali věci jako podporu škálování frekvence CPU, PowerNow, Turbo Core, pracovali na IOMMU (input/output memory management unit) a KVM (Kernel-based Virtual Machine) atd.
Vývojové centrum v Drážďanech mělo přibližně 25 zaměstnanců, kteří hráli klíčovou roli v podpoře firemních CPU v Linuxu. Tato liposukce se ale nedotýká lidí, kteří pracovali jinde, na vývoji open-source ovladačů pro grafické čipy (ono jich stejně doteď moc nezbylo).
Teď je ta správná chvíle si položit obligátní otázku: co tím Rory Read sakra sleduje? Inu, berme to následovně:
- Podpora pro generaci Bulldozer/Piledriver je již hotová, nebo víceméně hotová a čímkoli dalším (Steamroller) se počítá až na rok 2014 (pokud vůbec - uvidíme). A o to se v poklidu postará Texaský tým OSRC.
- Rory Read se možná spoléhá na to, že propuštění vývojáři se usadí u jiných tahounů vývoje linuxového kernelu: Red Hat, Novell, Oracle atd. Možná právě spoléhá na to, že jinde budou moci pokračovat v rozjetých věcech, ale s tím rozdílem, že je již nebude muset platit sama AMD.
- AMD možná výhledově opravdu v serverovém segmentu nasměruje své aktivity více a více k ARMu a je klidně možné, že x86 kernel-vývojáři museli „uvolnit pozice“ a na jejich místa na výplatnicích naskočí ARMový tým - tento bod ale kulhá, protože pro AMD by bylo pochopitelně výhodnější přesunout již existující Drážďanský tým více k ARMu než tyto experty propouštět a místo nich nasadit jiné.
Aby to nevyznělo, že Operating System Research Center zajišťovalo jen podporu pro CPU architektury: toto centrum založila AMD v roce 2006 a vedle Drážďanské pobočky má i další v Texaském Austinu. Vedle vývoje se specializuje i na výzkum v oblastech kernelů operačních systémů, hypervizorů pro virtualizace a architektury CPU jako takové. V posledních letech soustředila své síly mimo jiné na výzkum v oblasti vícejádrových a mnohojádrových CPU architektur. Pokud bychom bez nějakého většího ověřování měli tipovat, tak bychom si snad i vsadili na to, že jim Rory přisuzuje jistý podíl na architektuře Bulldozer, která opravdu již tak kulhající konkurenceschopnost firemních CPU vůči Intelu nezvýšila? Tak či onak by pak zeštíhlení tohoto týmu dávalo smysl (zdroj zprávy totiž hovoří pouze o konci Drážďanské pobočky, nikoli Texaské).
Čtěte dále: