AMD uvádí socket AM4, APU Bristol Ridge a nové čipsety Promontory
Pokud situaci sledujete pravidelně, pak přinejmenším tušíte, že APU Bristol Ridge je z hlediska platformy AM4 produktem pro nižší cenový segment, který vychází z architektury APU Carrizo doplněné o podporu DDR4 pamětí, nový čipset a několik nových funkcí. Zároveň pak jde o první produkt, který tuto architekturu přináší pro desktop (samotné Carrizo bylo doposud dostupné pouze v mobilní sféře).
Mezi odstavci najdete kompletní prezentaci tak, jak nám ji AMD poskytla. Tento týden bylo vydáno 8 APU / procesorů Bristol Ridge, 2 čipsety a 3 platformy. V současnosti jsou dostupné pro OEM segment, dostupnost pro retail trhy teprve AMD ohlásí (předpokládalo se, že k uvedení pro koncové uživatele dojde v říjnu, ale to berte jako neoficiální informaci).
První informačně bohatší slajd následuje níže, týká se parametrů jednotlivých modelů APU a procesorů:
Pokud začneme top modelem nazvaným A12-9800, jde o APU se čtyřmi procesorovými jádry architektury Excavator (jde o premiéru této architektury v desktopových APU), která běží na 3,8 GHz v základu a 4,2 GHz v boostu. Pro srovnání: APU Kaveri A10-7850K běželo na 3,7/4,0 GHz, zrychlené Godavari A10-7890K pak na 4,1/4,3 GHz. Bristol Ridge ale kompenzuje nižší takty vyšším IPC procesorové architektury Excavator v kombinaci s rychlejšími pamětmi DDR4, díky čemuž (podle AMD) dosahuje 65W top model A12-980 stejného procesorového výkonu jako 95W modely předchozí generace.
65W TDP je poměrně úctyhodné především s ohledem na takt integrovaného GPU a 28nm proces. To nejen že přináší architekturu GCN 3. generace, ale běží až na 1108 MHz, což je oproti 866MHz top modelu Godavari nezanedbatelný skok. Samozřejmě je jiná věc, jak často bude jádro schopné této frekvence dosahovat a jaký bude reálný výkon - to ukážou až testy. Pro ilustraci zatím postačí interní testy AMD:
65W Bristol Ridge A12-9800 nabízí procesorový výkon na úrovni 65W Intel Core i5-6500. Při srovnání úsporných 35W modelů, konkrétně Bristol Ridge A12-9800E oproti Intel Core i5-6500T, dosahuje APU od AMD o 17 % vyššího výkonu. Obojí měřeno v PCMarku. Co se grafického výkonu týče, je v obou případech, tedy srovnání 65W i 35W modelů, téměř dvojnásobný. Dále AMD srovnává energetickou efektivitu i výkon dalších kombinací vlastních a konkurenčních produktů.
APU Bristol Ridge nabízí hardwarovou podporu pro 4k video ve formátech h.264, h.265 / HEVC a MJPEG a až FullHD video ve formátech VP9, VC-1 / WMV-D, MPEG2, MVC a MPEG4 / DivX. Většinu formátů používaných na webu tedy zvládá plně hardwarově; za připomenutí ale stojí, že podpora HEVC končí na standardní 8bit hloubce, takže UHD 4k Bluray s HDR, které vyžaduje 10bit hloubku (Main10 profil) podporované není. To ovšem odpovídá očekávání, jak jsem zmínil minulý týden, dosud neexistuje komerčně dostupný x86 procesor, který by integroval grafické jádro opravdu plně vybavené pro přehrávání a zobrazování UHD 4k Bluray s HDR.
Platformu se socketem AM4 plánuje AMD podporovat po léta, budou pro ni určeny všechny výměnné desktopové procesory a APU, čím se po stránce socketu sjednocuje hned několik segmentů. Platforma AM4 nabídne podporu DDR4 pamětí, USB 3.1, PCIe 3.0, NVMe a SATA Express.
Nyní se dostáváme k možná nejpodstatnějšímu sdělení prezentace: Platforma se socketem AM4 sdružuje 4 segmenty, z nichž nyní AMD odhalila 3 (nejvyšší neodhalený je určen především Zenu). Pro mainstream je určený čipset B350, pro low-end pak A320 a pro PC malých formátů varianta bez čipsetu. K tomu krátké vysvětlení: I když AMD uvádí, že v rámci socketů AM3+ a FM2+ nenabízela řešení pro malé formáty, lze ho chápat jako nástupce socketu AM1, který byl právě pro malé formáty určený. Podobně jako systémy s AM1, i malé systémy s AM4 budou vycházet z APU jakožto ze SoC, tedy systému, který má vše potřebné integrováno v jádře, takže jej nebude doplňovat žádný (externí) čipset. Princip fungování a výbava bude do jisté míry podobná jako u mobilních systémů s APU Carrizo, které rovněž využívaly v jádru integrovaný čipset.
Platforma AM4 díky podpoře DDR4 zvyšuje paměťovou propustnost o 22 %, což ocení především APU s výkonnějšími integrovanými grafickými jádry. Energetickou stránku platformy značně vylepší právě nová řada čipsetů, která oproti modelům určeným pro socket AM3+ snižuje vlastní spotřebu o 70 % a oproti čipsetům pro socket FM2+ pak o více než 25 %.
Výše uvedené schéma popisuje funkcionalitu dostupnou v rámci čipsetu integrovaného v APU/SoC (modře) a její rozšíření, které nabízejí nové čipsety řady Promontory M350 (tmavě červeně) a A320 (jasně červeně). Čipset uživateli nabídne navíc k základní výbavě 3-4 USB 3.1 (z toho 1-2 G2), 6 USB 2.0, 2 SATA rozhraní, 1 SATA Express, 4-6 linek PCIe 2.0 a pro vlastní SATA porty i RAID 0, 1 a 10.