AMD ve 2. kvartálu zvýší dodávky procesorů o 20 %
Poptávka po procesorech AMD již od čtvrtého kvartálu přesahuje nabídku. V lednu a v únoru se situace nijak nezlepšila, nicméně je potřeba říct, že podle statistik společnosti Mindfactory nedodala AMD v lednu a únoru 2021 o nic méně procesorů než v lednu a v únoru 2020. Konkrétně v lednu prodala Mindfactory o 17 % více procesorů AMD než loni a v únoru o 2 % více než loni.
Situace za březen bude patrně nepatrně optimističtější, neboť ze Spojených států a západní Evropy přicházejí zprávy o mírném zlepšení dostupnosti high-endových Ryzenů 5000.
S tím koresponduje novinka, podle které by AMD ve druhém kvartálu (tzn. duben až červen) měl zvýšit dodávky procesorů Ryzen 5000 o 20 % oproti kvartálu prvnímu (leden až březen). Ve druhém kvartálu se rovněž očekává vydání procesorů Ryzen 5000G (APU Cezanne), nevíme však, zda jsou jeho dodávky zahrnuty v těchto 20 % nebo ne.
Pro kontext lze připomenout, že se AMD kolem poloviny loňského roku stala největším odběratelem 7nm waferů společnosti TSMC a v letošním roce jí má tento status zůstat:
Za zmínku však stojí, že s 21 % se jen o cca čtvrtinu objemu níže drží Nvidia, která má v současnosti na trhu jediný 7nm produkt, výpočetní Nvidia A100 (Ampere GA100). Nemáme však v rukou podklady, na jejichž základě bychom mohli tvrdit, že těchto 21 % Nvidia je (respektive bude) tvořeno čistě výpočetním Amperem. Je tu totiž i jiná možnost, kterou naznačuje graf rozložení zákazníků 5nm procesu:
V něm Nvidia zabírá pouze 3 %, což příliš nekoresponduje se zprávami, podle kterých Nvidia v letošním roce spustí výrobu GeForce generace Lovelace postavených na 5nm procesu. Buďto bude masová výroba Lovelace spuštěna už v letošním roce, ale nepůjde o 5nm nýbrž 6nm produkt (takže bude spadat do prvního grafu, který shrnuje 7nm, 7nm+ a 6nm proces), nebo bude Lovelace 5nm generace, ale masová výroba se letos nespustí (případně spustí až v úplném závěru roku, takže relevantní objemy výroby již nespadnou do roku 2021).