AMD Zen má tape-out za sebou, ARM jde na druhou kolej
Když se koncem září objevily spekulace na téma, zda AMD nezměnila dodavatele a nepřesunula výrobu Zenu z GlobalFoundries do TSMC, zveřejnil mluvčí GlobalFoundries reakci, která tyto zprávy nepřímo vyvracela. Jednak potvrdil, že GlobalFoundries má za sebou tape-out na 14nm LPP procesu (což je proces, na kterém by podle dosavadních spekulací měl Zen vzniknout) a dále konstatoval, že přípravy na výrobu jdou v souladu s plány, čímž dal najevo, že by AMD neměla pádný důvod ke změně, která by ji stála (další) čas a peníze.
Před několika dny upozornil známý procesorový analytik Matthias Waldhauer (známý též jako Dresdenboy) na osobní profil jednoho pracovníka AMD, ve němž inženýr zmiňuje, že se podílel na procesu tape-out (mimo jiné) čipů Zen a K12.
Do třetice: Lisa Su během finanční konference odpovídala na několik dotazů ohledně Zenu a i když její odpovědi nepřinesly žádné převratné informace, hovořila o dodržení plánovaných rozvrhů. Na přímý dotaz také potvrdila, že odchod Jimma Kellera plány s výkonnými procesory neovlivní. Krom toho zmínila úspěšný „tape-out různých FinFET produktů v různých továrnách“. Tyto tři informace nepřímo potvrzují, že na tape-out Zenu došlo, byť je možné, že AMD ještě nemá vzorky v rukou a nechce proto situaci blíže komentovat.
Možná zajímavější jsou další slova Lisy Su, ve kterých jako hlavní cíl AMD předkládá x86 architekturu a její další rozvoj. To je poměrně zajímavý obrat ve srovnáním s předchozím CEO Rorym Readem, který spíš hledal alternativy a snažil se o vstup do ARM sféry.
„V rámci dlouhodobého výhledu cílíme na vysoce výkonné x86 procesory - v tom by mělo být jasno. […] Trh se servery je bezpochyby atraktivní, trh s datacentry je atraktivní rovněž. Na tyto trhy jsme úzce zaměření z hlediska x86 [architektury].“
--- Lisa Su, CEO AMD
Zatímco pod Readovým vedením působila AMD jako firma, která to s x86 v profi sféře vzdala a pokusí se něco napaběrkovat pomocí ARM čipů, dává Su najevo, že tím hlavním proudem budou (opět) x86 procesory, zatímco ARM zůstanou spíš doplňkem, alternativou.
AMD, SemiAccurate, Dresdenboy