Americké námořnictvo utratí 9 miliónů dolarů za podporu Windows XP a Office 2003
Konkrétně jde o U.S. Navy's Space and Naval Warfare Systems Command (SPAWAR), které v úterý oznámilo uzavření servisní dohody s Microsoftem, který za částku 9,1 miliónu dolarů poskytne podporu pro používanou enterprise klientskou verzi 14 let starých Windows XP, 12 let starého balíku Office 2003 a také pro Exchange Server 2003. Americké námořnictvo tak bude i nadále používat tuto kombinaci zastaralého, byť stále aktualizovaného a záplatovaného softwaru.
Americké námořnictvo aktuálně provozuje zhruba 100 tisíc pracovních stanic s tímto softwarem. Nelze již k němu zakoupit žádnou standardní formu podpory, takže bylo nutné vyjednat speciální podmínky přímo s Microsoftem. Ten bude námořnictvu nadále poskytovat Hotfixy a podporu.
Výhodou pro Microsoft je, že se nemusí nijak honit. Systémy na námořních plavidlech se neaktualizují neustále jako na běžných desktopech, kromě drobných oprav se tyto věci řeší v doku, vždy jednou za delší čas.
Pokud jste čekali další článek na téma „Linux by byl levnější“, zklamu vás. Nevím, jak konkrétně jsou věci realizovány v americkém námořnictvu, takže se můžeme pouze domnívat, že vývoj, testování a podpora něčeho na bázi Linuxu by vyšla levněji. To by si ji muselo námořnictvo řešit samo a tudíž zaměstnat spousty kernelových i jiných vývojářů. Další možností by byly smlouvy s někým velkým typu Red Hatu / Oraclu (Solaris), ale to by opět bylo o penězích vyšších, neboť dlouholetá podpora je věc, která stojí spoustu peněz bez ohledu na operační systém.
Srovnatelným faktem je možná to, že NASA, resp. Mezinárodní vesmírná stanice ISS, přešla před dvěma roky z Windows na Debian GNU/Linux. Tehdy to bylo zdůvodněno takto:
„… Klíčové funkce přecházejí na otevřený operační systém proto, že je stabilnější a spolehlivější a navíc je možné jej opravovat a upravovat ve vlastní režii. Takže když je potřeba patch na nějakou věc, mohou jej sami [inženýři z United Space Alliance] napsat, otestovat a nasadit a nemusejí vše složitě řešit s nějakou třetí firmou (v tomto případě Microsoftem).“