Anatomie ASUS Eee PC 4G (701)
Kapitoly článků
Dnes se tedy zatím nebudeme dívat na softwarovou stránku, budeme se zabývat čistě tou hardwarovou. Začneme hezky zvenčí a postupně se budeme propracovávat dovnitř. Obsah balení si dnes dáme v podobě videa, na němž si uděláte asi nejlepší obrázek o tom, jak je vlastně tato hračka doopravdy malá.
Již na prvním obrázku je vidět, jak je to vlastně s tím displejem, proč není přes celý vrchní kryt. Ve spodní části je logo, v horní webová kamera a po stranách jsou reproduktory (či spíše „speakery“, prostě taková jednoduchá šumítka). Webová kamera je vnitřně připojena přes USB, displej jsme pro jistotu nerozebírali, to je přeci jen poněkud choulostivější součástka. Spokojte se tedy s informací, že jeho rozlišení je pouhých 800 × 480 bodů, což je na provoz slušnějšího systému opravdu žalostně málo.
Klávesnice je prvním tak trochu problémem. Teď nemáme na mysli absenci českých znaků, protože v prodejní verzi by česká klávesnice být měla, ale titěrnost jednotlivých kláves. Se „standardními prsty“ (obvod kolem bříška prostředníčku, řekněme, 6 cm) se velice snadno stává, že kromě jedné klávesy zmáčknete i několik sousedních. Psaní na takovéto klávesnici je opravdu hodně nepohodlné, zdvih kláves je minimální a spolehlivost stisku více kláves naráz je skoro jistá. Zkrátka se na této klávesnici dá (zejména zpočátku, než si trochu zvyknete) psát přinejlepším poloviční rychlostí, nezávisle na tom, zda píšete rychle „všemi deseti“, nebo (jako já) rychle jen tak, „jak vám pracky narostly“.
Vestavěný touchpad je od společnosti Synaptics a dělá se s ním úplně běžně jako s jakýmkoli jiným touchpadem. Sympatické je, že podporuje i rolování (šoupáním prstem v pravé vyznačené oblasti). S příslušným ovladačem pak dovede rolovat i v horizontálním směru.
Obě boční stěny poskytují nějaký ten USB 2.0 port, jedna má vedle dvou také tradiční analogový D-Sub (VGA RGB) výstup a slot pro SD kartu, druhá obsahuje vedle jednoho USB portu také RJ-45 zástrčku pro ethernetový kabel a RJ-11 coby modem (v našem případě zacpaný gumovou vložkou, kterou lze ale vyjmout a modem použít). Pak je tu ještě mikrofonní vstup a výstup na sluchátka a nakonec i výdech chlazení. Uvnitř, jak si za chvilku ukážeme, je totiž i větráček (spíše takový malý bezvýznamný „komár“).
Zadní strana notebooku už neukrývá nic kromě vstupu pro napájecí adaptér. Je totiž téměř celá věnována baterii.
V notebooku, který jsme měli zapůjčený, byl 5 200mAh ASUS Li-Ion Battery Pack A22-P701. Jen tak mimochodem si všimněte ve spodní části vpředu nenápadné dírky pro mikrofon.