Anička nejen o Linuxu: co je malé, je hezké (a také lehké)
Mohl mi totiž na několik dní půjčit 14palcový notebook od HP, zhruba něco takového, pro co jsem již byla rozhodnuta. A dokonce i starší 30GB SSD na zkoušku. Mé poznatky jsou jasné: notebook s HDD je spíše za trest, rozdíl v rychlosti po přechodu na SSD je obrovský. Jako bych najednou měla před sebou dvakrát tak výkonný počítač, všechno reaguje svižně a okamžitě. Jedním slovem paráda.
Poznatek druhý je ale smutnější. 14palcový notebook je prostě příliš velký a hlavně těžký. Velikost by tolik nevadila, s ní bych se uměla vyrovnat, ale ta hmotnost, když se sečte notebook, velký akumulátor, napájecí adaptér a myš, je prostě příliš. Rozhodně chci něco lehčího a pokud současně i menšího, vůbec se nebudu zlobit. To, že mi lehký notebook vyhovuje, vím od své kamarádky, ale dávat 20 tisíc za ultrabook opravdu nechci. Musím tedy hledat ve světě menších úhlopříček.
A i zde se dá výborně mezi repasovanými stroji vybrat. Jsou zde IBM Thinkpady X60/X61, jsou zde různá menší HPčka, jsou zde Delly D420/D430, všechno v různých konfiguracích. Takt procesoru jde samozřejmě výrazně dolů, úsporné Core 2 Duo se pohybují i o 1 GHz níže než 14palcové notebooky, ale ani to by neměl být problém. Výkon jako takový mi nechybí, zejména když se podpoří SSDčkem.
Tak mě čeká zase přehrabování nabídky. Vím kupříkladu, že v oněch Dellech jsou 1,8palcové disky se ZIF rozhraním tam je nabídka trhu velmi omezená a drahá. Thinkpady by snad měly nést 2,5palcové disky, ale zase je třeba dát si pozor na 1024×786 - chci minimálně 1280×800. Víc asi těžko, to už by bylo příliš a také by to bylo drahé.
Ono s těmi 1,8palcovými ZIF disky je to mimochodem zajímavé, používá je zjevně mnoho přístrojů, včetně různých iPodů, ale moc se neprodávají. Na eBayi je k nalezení třeba 240GB HDD Toshiba s 4200 otáčkami, stejně tak existuje 256GB SSD Toshiba pro toto rozhraní, ale u nás jsou v nabídce snad jen 64GB SSD a pevné disky menších kapacit. Přitom třeba značka Toshiba se v ČR normálně prodává, tak co brání tomu, aby dovozce nabízel i toto? Mě osobně to netrápí, já si vystačím i s malým SSD (a data holt nebudu mít uvnitř 12palcového notebooku, ale na externím 2,5 palcovém USB disku, to se nedá nic dělat).
Je to zvláštní, k čemu člověk dospěje po 10 letech. Není to zas tolik let, kdy jsem se pídila za každým megahertzem výkonu a dnes? V roce 2013 mě to už dávno netrápí. Cokoli i pár let starého je pro mě dostatečné a jakoby tomu napovídal i vývoj doby. Přečetla jsem si Davidovu recenzi Core i7-4770k, jak tu část o výkonu, tak tu o spotřebě a sedí mi to. Haswell je takový pěkný, zčásti marketingový refresh. Není kam se honit, boj o megahertzy už je dávnou minulostí. Dnes se hlavně optimalizuje na malá úsporná jádra, ať již ARM, nebo Atom, nebo Jaguar. Snad z toho jednou bude těžit u můj budoucí, případný, použitý, starý, malý, ale hlavně lehký notebook.