Aplikace: FTP/HTTP Downloads, Remote Backup, Local Backup
Kapitoly článků
FTP/HTTP Downloads
Jednou z aplikací, která se vám může hodit, je FTP/HTTP Downloads. Ona by asi nebyla v principu špatná, kdyby neměla pár zásadních much. Nejprve si ale řekněme, k čemu slouží: umožňuje vám stahovat soubory přes http a ftp protokol. Jinými slovy je to takový hodně primitivní „download manager“ a ještě s chybami.
U stahování z FTP, kde je možné nastavit ke stahování nejen soubor, ale i „složku“ (Folder), bychom například čekali, že NAS stáhne z FTP serveru obsah dané složky a všech podsložek. Chybička se vloudila: nejenže podsložky nestahuje, ono to nestahuje vůbec nic, ani soubory, které jsou přímo v zadané složce.
V implementaci je nějaká chyba, která zkrátka při zadání složky jako celku prostě nestáhne ani ň. Pokud zadáte konkrétní soubor, ten to stáhne v pořádku.
Stejně tak bez problémů stahuje z HTTP, kde ovšem jiná možnost stahování než jeden soubor není (což je škoda, takový stahovač celé struktury webu by nebyl k zahození ;-).
Remote Backup
K aplikaci Remote Backup jen krátce: vyžaduje dva NASy, takže jsme to nezkoušeli. Je možné zálohovat jeden na druhý. Na jednom nastavíte, že jde o server a k němu dáte heslo, na druhém pak nastavíte připojení k prvnímu přes patřičné heslo.
Local Backup
O něco zajímavější aplikací je Local Backup, která nabízí dvě obecně užitečné možnosti a jednu užitečnou pro uživatele Maců. První možností je v podstatě kopírování obsahu jednoho svazku na druhý (Internal Backup), druhou pak stahování obsahu ze síťového svazku jiného počítače. To už funguje celkem spolehlivě, stahuje to i podsložky. Řekli bychom však, že rychlost je značně nižší, než kdyby na NAS do zadaného svazku kopíroval data sám vzdálený počítač (tedy že byste kopírování zahájili z něj).
Třetí možností je v podstatě Time Machine server, který poskytuje pro Mac OS X úložiště pro ukládání stavů pro funkci Time Machine (velmi zjednodušeně řečeno je to taková vymakanější varianta windowsového Obnovení systému). Zapnutí této funkce automaticky zapne službu AFP (a stejně naopak, vypnutí služby AFP vypne podporu Time Machine), v podstatě se nastavuje složka, kam se budou data z Time Machine ukládat. Nezkoušeli jsme to, Mac OS X neprovozujeme.